Třikrát z Proglasu – Norah Jones s albem Day Breaks

Třikrát z Proglasu – Norah Jones s albem Day Breaks

Pořad v souvislostech


Třikrát z Proglasu: Norah Jones
Budeme vysílat

Třikrát z Proglasu: Andreya Triana
Třikrát z Proglasu: Oldřich Veselý
Třikrát z Proglasu: Stefano Bollani
Vysílali jsme

Třikrát z Proglasu: Dálava
Třikrát z Proglasu: GoGo Penguin
Třikrát z Proglasu: Bob Dylan
Audioarchiv
5. listopadu 2018 Jazz, Aktuality Autor: Milan Tesař

V úterý 7. listopadu odpoledne se v rubrice Třikrát z Proglasu vrátíme k dva roky starému albu americké zpěvačky Norah Jones s názvem Day Breaks. Vyšlo v říjnu 2016 u jazzového vydavatelství Blue Note.

Norah Jones, dcera indického hráče na sitár Raviho Shankara, je devítinásobnou držitelkou Grammy. Vydala zatím šest sólových alb s příjemnou hudbou na pomezí jazzu a folku a kromě toho se ve svých vedlejších projektech věnuje country, rocku a dalším stylům. Tuto její všestrannost ukazuje kompilace Featuring Norah Jones z roku 2010, na které najdete hiphop, bluegrass i alternativní hudbu a na které zpěvačka spolupracuje například s country zpěvákem Williem Nelsonem, s rapperem Q-Tipem nebo s jazzovým kytaristou Charliem Hunterem.

Na mezinárodní scéně se Norah Jones poprvé představila v roce 2002 s úspěšnou deskou Come Away With Me, za kterou získala pět cen Grammy. Znovu zabodovala v roce 2004 a jejím zatím posledním úspěchem v cenách americké hudební akademie je účast na albu Herbieho Hancocka River, které se stalo Albem roku 2007.

Norah Jones se sice narodila v roce 1979 v New Yorku, ale vyrůstala v Texasu. V roce 1999 se však přestěhovala zpět do New Yorku s nadějí, že se z ní stane jazzová zpěvačka. A vliv jazzu zůstává v její tvorbě přítomný dodnes.

Nejnovější album Day Breaks vyšlo v říjnu 2016 a obsahuje devět autorských písní a tři převzaté skladby. Zpěvačka a skladatelka se na tomto albu vrátila ke klavírnímu zvuku, který charakterizoval její starší nahrávky. Norah Jones album představila mimo jiné v roce 2017 na festivalu Colours of Ostrava.

Nemůžu popadnout tvůj dech

spaleny_nemuzu-popadnoutDoporučujeme nové album Jana Spáleného a skupiny ASPM Nemůžu popadnout tvůj dech.

Regiony

Regiony

Album roku 2018

zambosi_louvreLouvre skupiny Žamboši albem roku 2018.

Hudební ztráty 2018

fresoPřipomeňte si s námi osobnosti, které zemřely v roce 2018.

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music