Jazz World Photo – přihlaste se do pátého ročníku soutěže

Jazz World Photo – přihlaste se do pátého ročníku soutěže
17. ledna 2019 Jazz, Aktuality Autor: Milan Tesař

Fotografujete? Máte rádi jazz, blues nebo world music? Do konce ledna 2019 se můžete přihlásit do pátého ročníku mezinárodní soutěže Jazz World Photo.

Mezinárodní soutěž Jazz World Photo založili Tomáš Katschner, pořadatel trutnovského festivalu Jazzinec, a fotografové Patrick Marek a Ivan Prokop. Všechno začalo výstavou 44 jazzových fotografií, kterou v roce 2013 jako doprovodnou akci Jazzince připravil Patrick Marek a získal pro ni autory z různých zemí světa. Výstava zaujala diváky a hlavně Tomáše Katschnera. Při debatách o podobě přehlídky pro další rok se oba dva shodli, že by měla být soutěžní. Ke spolupráci přizvali fotografa Ivana Prokopa, který sestavil mezinárodní porotou a sám usedl v jejím čele. První výstava 30 nejlepších snímků se konala před festivalovým finále na trutnovském městském úřadě a hned od jara 2014 začala putovat po Česku i zahraničí. 

V roce 2014 se přehlídka „podívala“ do belgického Neerpeltu, o dva roky později byla v italské Anconě, loni hned dvakrát v Polsku. Zatím největším úspěchem byla výstava v Českém domě na newyorském Manhattanu. O výbornou atmosféru na vernisáži se postarali čeští muzikanti Ondřej Pivec a Karel Růžička jr. Z plánované a už připravené cesty výstavy do Ruska naopak zatím sešlo. „Po vyhlášení letošních výsledků, kdy první dvě místa získali autoři z Ukrajiny, a poté, co jsme dali najevo, že nesouhlasíme s výstavou na Krymu, komunikace s ruskou stranou skončila,“ objasňují organizátoři.

Z výstavy, která začala jako lokální záležitost, se postupně stává respektovaná mezinárodní akce. Pořadatelé například vzpomínají na setkání s americkým pianistou Herbiem Hancockem v den jeho brněnského koncertu v roce 2014. „Odmítl všechny rozhovory, sešel se jen s námi a povídali jsme si o fotografiích a jazzu. Za dveřmi dokonce nechal i přes naléhání svého agenta dlouho čekat televizní štáb,“ vzpomíná na setkání Tomáš Katschner.

Fotografové, kteří se chtějí do soutěže přihlásit, najdou formulář a podmínky na webu www.jazzworldphoto.com. Uzávěrka je 31. ledna. Mezinárodní odborná porota vybere 30 nejlepších snímků, které se stanou součástí letošní putovní výstavy. Výsledky včetně jména vítěze budou zveřejněny 23. března v Trutnově během festivalu Jazzinec.

NyníKomorní hudba
Skladba: Rondino na Beethovenovo téma; Autor: Kreisler Fritz; Sóla: Accardo Salvatore - housle, Manzini Laura - klavír
02:00Křesťan a svět
02:25Písně
03:00Folklorní okénko
04:01Písničky před svítáním
04:45Jitro s dechovkou
05:00Ranní magazín

Témata Jak se vám líbí

longital_salontayPodívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Regiony

Regiony

Kolokvium v Náměšti

11kytaraZveme na kolokvium na téma Hudba a spiritualita.

Rozhovor s Worship Central

worship-centralPoslechněte si rozhovor s britskou křesťanskou kapelou Worship Central.

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music