Slyšte, lidé! – Folkové naděje 30

Slyšte, lidé! – Folkové naděje 30

Pořad v souvislostech


Folkové naděje 30
Budeme vysílat

Pavol Hammel po sedmdesátce
Pavol Hammel po sedmdesátce
Karel Plíhal po šedesátce
Vysílali jsme


Jak na Shakespearovy Sonety?

Jak na Shakespearovy Sonety?

To nejlepší z české scény za rok 2018
Audioarchiv
7. května 2018 Folk, World music, Country, Aktuality Autor: Milan Tesař

Volný cyklus Folkové naděje se v týdeníku Slyšte, lidé! nepravidelně objevuje od roku 2000. V jeho 30. pokračování uslyšíte například pražskou skupinu The Tired Horses, která se věnuje písním Boba Dylana, jihočeské trio McBerds, karvinskou bluegrassovou skupinu Fest!, brněnskou skupinu eLiška nebo slovenskou kapelu Babokalyps. Poslouchejte v sobotu 12. května 2018 od 19.15 nebo 15. května v 16.55.

Folková skupina eLiška z Brna vznikla v září 2016. V jejím čele stojí zpěvačka a akordeonistka Kateřina Reichová, dalšími členy jsou pianistka Markéta Husková a baskytarista Tomáš Skalský. Velkou inspirací jsou pro eLišku lidové písně, ale skupina čerpá i z elektronické hudby, používá různé zvukové efekty a staví na ženských dvojhlasech. V listopadu 2017 zahráli živě v našem studiu.

Album slovenské skupiny Babokalyps vyšlo u košického vydavatelství Hevhetia, které hudbu této kapely popisuje jako „originální písňovou tvorbu, založenou na poetických textech a křehké souhře ženských vokálů a výrazných aranžmá kytaristy, zpěvák a producenta Petra Kravce“. Babokalyps je vlastně vedlejší projekt členů slovenské skupiny Fairy Tale a vedle zmíněného kytaristy kapelu tvoří zpěvačka Barbora Koláriková, bubeník Ľubomír Pavelka a pianistka Lucia Petáková. Hrají hudbu na pomezí folrocku, popu a ambientu. Peter Kravec v jednom rozhovoru vysvětluje, že měl od počátku velmi jasnou představu přirozeného zvuku, který by se hodil k emocím této hudby. Něco málo natočil na elektrickou kytaru, ale jinak v nahrávce dominují kytary akustické. Album skupiny Babokalyps se jmenuje Veľký voz.

Písně, které skládal v letech 2008–16, zařadil 54letý Láďa Zítka na své album Šesťákový svět. Zítka není na české folkové scéně nováčkem. Pohybuje se například po boku Slávka Janouška, kterého jednak dlouhá léta doprovází na foukací harmoniku, a jednak se účastní také programů Janouškovy Textové dílny. Ještě předtím, než se začal věnovat folku, prošel několika rockovými skupinami – Bruker, Goback, Oranžová brablenec nebo Bohouš – a slavil úspěchy na regionální scéně na Vysočině. Láďa Zítka má přes padesát. Nám zahraje píseň nazvanou Vzduchoplavecká.

Zdeněk Roller se v našem vysílání představil už v roce 2005, kdy vystoupil živě v našem studiu se svou tehdejší skupinou Pilgrim Pimple. Nyní vydal nové sólové album s názvem Moje nervy. CD je výsledkem jeho práce s australským nástrojem didgeridoo, který – jak Roller píše v bookletu alba – změnil jeho život. „Když jsem zjistil, že se dá ten magický zvuk krásně spojit se zvukem kytary a s písňovou formou, byl jsem okouzlen,“ dodává.

Už před několika lety přestalo hrát pražské folkové duo Krock, které tvořili Ondřej Šebesta a Míla Fuxa. Druhý z nich však má novou kapelu. Jmenuje se The Tired Horses a vznikla po rozpadu Krocku v roce 2014. Míla Fuxa říká: „V závěrečných fázích existence Krocku mě již nenapadaly žádné písně, připadalo mi, že už jsem jich napsal dost a že všechno, co jsem jimi chtěl říct, už jsem řekl. Počet písní – a konkrétně textů – se blížil 600. Hrát mě ale nepřestávalo bavit, a tak vedle MF Bandu, který jsem vytvořil ze svých kamarádů a dcer, začala vznikat skupina The Tired Horses, pojmenovaná po jedné písni Boba Dylana. A byl to právě Dylan, který mě vyprovokoval k dalšími textování.“ V současné době má Míla Fuxa na svém kontě asi 200 překladů Dylanových písní a asi 60 jich právě se skupinou The Tired Horses hraje.

McBerds je tříčlenná skupina z jižních Čech, kterou tvoří kontrabasista Libor Heřman, zpěvačka a flétnistka Barbora Plachá a kytarista a zpěvák Honza Kopf. V tomto složení hrají od roku 2015 a jejich repertoár tvoří irské a romské písně, jazzové standardy a písně z Balkánu a střední Evropy. Přibližně před měsícem trio představilo své první album a loni, v červnu 2017, skupina hrála živě v našem pořadu Jak se vám líbí.

Duo MarZ tvoří Markéta Zdeňková a Štěpán Janoušek. Markéta vystudovala zpěv na Vyšší odborné škole Jaroslava Ježka v Praze a sama hraje na kytaru. Je dcerou jazzového pianisty Zdeňka Zdeňka, který ji už jako malou seznámil s řadou hudebních osobností. Štěpán je trombonista, ale také jeden ze zpěváků vokální skupiny Skety. Společně natočili album Na rozcestí, na kterém dále jako hosté hrají například perkusista Camilo Caller, basista Jaroslav Kovařík nebo hráč na violoncello Šimon Marek. Album obsahuje autorské písně Markéty Zdeňkové.

Skupina Janberi z Liberce letos vydala své nové album 10 pilířů a zároveň oslavila 10 let své činnosti. „Všichni jsme členové Církve bratrské,“ prozradila o členech kapely Jana Pospíšilová. Ta je autorkou hudby i textů, hraje na kytaru a zpívá. Dalšími členy jsou Jana Hlaváčová, která hraje na flétnu, Ivan Hlaváč na baskytaru, Janek Votrubec na djembe a cajón a Kristýna Votrubcová na saxofon a klavír.

Vítězem 51. ročníku festivalu Porta se v roce 2017 stal písničkář Aleš Petržela, jinak člen poprockové skupiny Lola. Ve finále Porty v Řevnicích vystoupil s baskytaristou Jiřím Vaňkem a s Honzou Kalníkem na cajón. Jinak hrává ještě se svým bratrem Zbyňkem, který hraje na klávesy. Svůj folkový repertoár představil Aleš, který je původem z Blanska, také živě v našem pořadu Jak se vám líbí v listopadu 2017.

Černý čaj je název brněnské skupiny v čele s písničkářem Martinem Susedíkem. Sestavu dále tvoří hráč na akustickou baskytaru Štěpán Axman, houslistka Marie Vaňková a bubeník Jakub Kočička. I tato kapela, kterou jsme objevili v roce 2017 na festivalu Hradecký slunovrat, zahrála živě v našem studiu, a sice v březnu 2018.

Bluegrassová skupina Fest!, kterou jsme objevili na festivalu Mohelnický dostavník, také hrála živě v našem studiu. Fest! se věnuje vlastní tvorbě s českými texty. Vznikl v roce 2015, ale členové mají zkušenosti z jiných kapel tohoto žánru. Nástrojové obsazení je dobro, mandolína, kytara, banjo a kontrabas.

Třicáté pokračování folkových nadějí uzavře jedna písničkářka. Je z Jindřichova Hradce a vystupuje pod přezdívkou Pensée, což ve francouzštině znamená květinu macešku. Její album se jmenuje Láska, smrt a špína.

Roman Pokorný hraje Duka Ellingtona

pokorny_cab-cottonJazzový kytarista Roman Pokorný nahrál album skladeb Duka Ellingtona.

Regiony

Regiony

Beauties Otty Hejnice

hejnic_beautiesJazzový bubeník Otto Hejnic má nové album s filmovými melodiemi.

Album o podobách smrti

NeumannDarek_foto-J-SlamaPoslechněte nebo přečtěte si rozhovor se zpěvákem Darkem Neumannem, který nahrál album o různých podobách smrti.

Novinky z country a bluegrassu

09-ChorosiPoslechněte si pořad s novinkami z country, bluegrassu a trampské písně.

A. M. Úlet živě na Proglasu

IMG_9013Skupina A. M. Úlet hrála živě u nás ve studiu. Podívejte se na fotografie.

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music