Slyšte, lidé! – Folkově naděje 29

Slyšte, lidé! – Folkově naděje 29
5. března 2017 Folk, Aktuality Autor: Milan Tesař

V příštím vydání týdeníku Slyšte, lidé! uvedeme 29. díl volného cyklu Folkové naděje. V něm si představujeme jak začínající písničkáře a kapely, tak například nové projekty zkušených hudebníků. Cílem pořadu není hodnotit, ale upozornit na nové tváře českého a slovenského folku a příbuzných žánrů. V aktuálním vydání uslyšíte například skupinu Za trest, dua Pavla Boučková + Jiří Michálek, LeDva a Brigita & Štěpán nebo křesťanského písničkáře Adama Bubíka. Poslouchejte 11. března 2017 v 19.15 nebo v repríze 14. března v 16.55.

Začneme albem, které má k tradičnímu vnímání folku hodně daleko, ale do tohoto pořadu patří. Vnímání hudby se totiž vyvíjí a právě v umělcích, jako je slovenská zpěvačka Katarína Máliková, můžeme vidět příslib toho, že se hudební scéna nevyčerpá. Katarína na svém albu Pustvopol kombinuje vlastní tvorbu s lidovými písněmi svého milovaného Horehroní. V jednotlivých písních se prolínají prvky moderního popu, world music a experimentální hudby. Sama zpěvačka se doprovází na klavír, syntezátory a píšťalku a v kapele má dále hráče na flétnu, dvoje housle, basu a akordeon. Mezi hosty najdeme bubeníka Oza Guttlera nebo trombonistu Jakuba Laca.

Isara je folková skupina z Mladé Boleslavi, která se zaměřuje na úpravy irských lidových písní. Vedle toho, že úspěšně koncertuje – chlubit se může například vítězstvím v soutěži Notování –, sama také pořádá ve svém domovském městě koncertní večery s názvem Na scestí. Isara natočila v roce 2013 album, které se také jmenovalo Na scestí, ale od té doby v jejím repertoáru přibyla řada dalších písní. Některé kapela zahrála přesně před rokem živě v našem pořadu Jak se vám líbí.

Deepers jsou mladá, převážně akustická kapela z Prahy. Hraje autorskou tvorbu zejména Milana Císaře, Jana Prančla a Vojtěcha Roupy. Deepers sami o sobě tvrdí, že hrají různé žánry od swingu pod bigbít a že hodně staví na vícehlasech.

Michal Truschan je kapelník košické skupiny Divozel, ale v roce 2015 vydal své první sólové album s názvem 29. Číslovka označuje počet dnů, které Michal strávil na konci jara 2015 na turné po Čechách, Moravě a Slovensku. Michal je po otci Slovák a po matce Čech. Mluví slovensky, ale texty písní píše zásadně v češtině. Tvrdí o sobě, že je „tak trochu melancholik“ a že žije ve svém světě. Na album 29 si přizval dva hosty – Matej Háasz hraje na klavír, saxofon a klarinet, Peter Sasák na housle. Michal sám si nahrál nejen zpěv a kytary, ale také flétny, foukací harmoniku a do jedné písně klávesy.

Folk s občasnými výlety ke country, bluegrassu nebo akustickému blues hraje skupina Za trest. Funguje sice od roku 2008, ale autorské tvorbě se věnuje až poslední čtyři roky. Skupina staví na přirozeném souzvuku zpěvu a akustických nástrojů. Důraz klade na silné melodie a české texty. V současné době ji tvoří zpěvačka Tereza Šafránková a pět muzikantů – kytaristé Petr Jiřík a Jiří Šrámek, houslista Milan Galík, dále na banjo hraje Jiří Kutnar a na kontrabas a kytaru Ondřej Militký. Své album O pár kroků dál kapela nahrála s finanční pomocí svých fanoušků během roku 2015. Do studia si pozvala dva hosty – Pavla Plánku na perkuse a Michaelu Cibulkovou na violoncello.

Pavla Boučková a Jiří Michálek je dvojice – ona zpívá, případně hraje na kytaru, on ji doprovází na klavír. Zatímco v roce 2016 svým koncertům říkali Zamyšlení v písni, v roce 2017 používají poetické slovo Tetelí. V srpnu 2016 duo vystoupilo živě u nás ve studiu.

Další smíšené duo si říká LeDva a tvoří je Vojtěch Nejedlý a Sára Friedlaenderová. Píšou o sobě: Jeden je málo a tři jsou moc. A tak jsme dva. Protože to je tak akorát. On je kluk a ona je holka.“ Svůj styl na Facebooku označili jako „demofolk“. Nám postačí folk – v každém případě do Folkových nadějí se toto duo výborně hodí.

Brigita Cmuntová a Štěpán Klouček jsou absolventy muzikálového oddělení na Konzervatoři Jaroslava Ježka v Praze. Společně tvoří pop-folkové duo, které funguje od roku 2013. Brigita píše texty písní a zpívá. Štěpán skládá hudbu, zpívá a doprovází na kytaru. Vystupují jako dvojice nebo za doprovodu celé kapely. V roce 2015 vydali svoji první EP desku s názvem Korálky.

„Před pár lety jsem na vlastní kůži zakusil, že Boží láska není jen nějaká zdvořilá fráze, ale že je to určitá nadpřirozená realita, ve které můžu žít. Proto jsem v roce 2010 odevzdal svůj život Ježíši a rozhodl jsem se, že chci odtud kráčet pouze po Jeho cestách,“ píše o sobě na svých internetových stránkách Adam Bubík. Mladý skladatel, zpěvák a kytarista, který se dnes zaměřuje na zhudebněné vlastní modlitby, začínal jako rocker. Poté, co uvěřil a rozhodl se věnovat výhradně duchovním písním, hrál nějakou dobu skladby jiných autorů. Při jejich interpretaci se však necítil dostatečně autentický, a tak se rozhodl pro modlitby vlastními slovy. Své písně na koncertech hrává se dvěma kapelami. Jedna je rocková a druhá akustická. Album Chci blíž Ti být má sice podtitul Acoustic, ale slyšíme na něm i elektrickou kytaru a baskytaru. Nejmocnějším nástrojem je však Adamův zpěv, který se nejen modlí, ale má sílu k modlitbě vést. 

Duchovní hledání je součástí tvorby zpěvačky, která si říká Nadiah. Jako motto svých webových stránek si zvolila větu: „Hledala jsem Boha a našla jsem sebe uprostřed Boha.“ Informace o sobě na svém webu navíc proložila citáty z Lukášova evangelia, od svatého Tomáše Akvinského nebo od Jana Amose Komenského. Od toho si vypůjčila větu: „Síla pravdy vyzbrojena světlem poznání je nepřemožitelná.“ Sama o sobě pak Nadiah píše: „Nemyslím si, že se mnou bude každý ve všem souhlasit, a ani nemám v úmyslu nikoho přesvědčovat, natož cokoli dokazovat. Neočekávám, že mi budou všichni rozumět, a mnozí mi zřejmě ani neuvěří. Každý pochopí a přijme jen to, na co je připraven, co potřebuje, co unese. Mou snahou je podělit se o cenné vnitřní zkušenosti a moudrost, která stojí často nepovšimnuta v pozadí naší těkavé pozornosti.“ O svých písních pak tvrdí, že v nich nabízí „to nejdůležitější, s čím se na cestě poznávání sebe setkává. Vyzdvihuji zde skutečné hodnoty, pohled na život v širších souvislostech, krásu stvoření a přehodnocené vnímání sebe – jako duchovní bytosti“. 

Svätoslav Hamaliar je písničkář z Detvy ze středního Slovenska. Sám o sobě mluví jako o „folkovém trubadúrovi“. Zpívá vlastní písně s doprovodem kytary a rytmických nástrojů, ale věnuje se také skladbám pro klasickou kytaru. Jeho album se jmenuje Modlitba za Slovanov.

Jako poslední nám bude hrát Acustrio ostravského písničkáře Václava Fajfra. Skupinu dále tvoří hráčka na violoncello Kateřina Žochová, kontrabasistka Kateřina Bílá a hráč na perkuse Petr Žoch. Na jejich albu Hlavně nemlčet dále jako hosté účinkují například bluesový písničkář a kytarista Petr Džetro Ritzka nebo písničkáři René Souček a Adéla Jonášová. Autor písní Václav Fajfr se doprovází střídavě na kytaru a heligonku. Hudebně vychází například z Jaromíra Nohavici nebo z Pepy Streichla, se kterým ještě stihl spolupracovat a který mu věnoval ke zhudebnění několik svých textů.

Hudební výlet do Pobaltí

JUUK_MulkaStabule_obalCDVydejte se s námi za hudbou Litvy, Lotyšska a Estonska.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Francie

kiledjian_the-otium-mixtapeZveme vás na hudební výlet do Francie.

Tri Nguyen – sólo pro dva nástroje

nguyen-tri_duos-aloneVietnamský hudebník Tri Nguyen natočil album pro dva sólové nástroje.

Anketa Album roku 2023 – druhá desítka

krajina-ro_mlhoviny_obalCDPodívejte se na první výsledky ankety Album roku 2023.

Témata Jak se vám líbí

Hansen_studio_2024Podívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web

Darujte Proglas!