Jak se vám líbí: Žalmanovi k pětasedmdesátinám

Jak se vám líbí: Žalmanovi k pětasedmdesátinám
21. dubna 2021 Folk, Aktuality Autor: Milan Tesař

Sedmdesáté páté narozeniny oslavil v březnu 2021 písničkář Pavel Žalman Lohonka. Při té příležitosti mu u Supraphonu vyšlo dvojalbum s nahrávkami z přelomu 80. a 90. let a zároveň se na trhu objevila nová řadová deska kapely Žalman & spol., nazvaná Všechno je teď. O obou těchto novinkách budeme s Žalmanem hovořit v pořadu Jak se vám líbí. Premiéra ve čtvrtek 22. dubna 2021.

Na novém albu Všechno je teď se výrazně podílel Žalmanův dlouholetý spoluhráč Petr Novotný, který pro některé písně vytvořil s pomocí techniky „symfonické“ aranže. Pavel Žalman Lohonka říká, že si tímto „tak trochu jiným“ albem splnil svůj velký muzikantský sen. V pořadu bude hovořit nejen o tomto albu, ale o spolupráci s Petrem Novotným obecně. Zmíní také starší nahrávku Zavěšený kafe (2017), na které se pro změnu přiblížil jazzu.

Jednou známou písní si také připomeneme úplné začátky skupiny Žalman & spol. Právě nahrávky z přelomu 80. a 90. let totiž vyšly u Supraphonu na dvojalbu Tak jsme vandrovali a Žalman v rozhovoru zdůrazňuje, že je za tento dárek k narozeninám vděčný. Fanoušci se totiž na koncertech na staré nahrávky často ptají a první alba skupiny byla dlouho vyprodaná.

V závěru rozhovoru se věnujeme obecně české folkové scéně. Všímáme si jejích proměn během Žalmanovy dlouhé hudební kariéry i toho, jak se na folkového barda dívají současní mladí umělci. Autor pořadu Milan Tesař spolu s Žalmanem zavzpomínají také na dobu, kdy společně sedávali v porotě festivalu Mohelnický dostavník a hodnotili mladé kapely. Žalman v pořadu prozradí, zda dál sleduje mladou folkovou scénu a kdo se mu na ní líbí.

Rozhovor s akordeonistou Jure Torim

Tori-Jure_zoom-rozhovorPoslechněte si rozhovor se slovinským akordeonistou Jure Torim.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Turecka

alkan-duygu_mygardensObjevte s námi krásu a pestrost turecké hudby.

Nové album saxofonisty Františka Kopa

Kop-frantisek_News-of-the-pastSaxofonista František Kop se svým Quartetem vydal nové album.

Spolupráce bubeníka Arbenze

arbenz_mehari_veras_condensedŠvýcarský bubeník Florian Arbenz chystá řadu nahrávek s různými spoluhráči.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web