Jak se vám líbí: Žalmanovi k pětasedmdesátinám

Jak se vám líbí: Žalmanovi k pětasedmdesátinám
21. dubna 2021 Folk, Aktuality Autor: Milan Tesař

Sedmdesáté páté narozeniny oslavil v březnu 2021 písničkář Pavel Žalman Lohonka. Při té příležitosti mu u Supraphonu vyšlo dvojalbum s nahrávkami z přelomu 80. a 90. let a zároveň se na trhu objevila nová řadová deska kapely Žalman & spol., nazvaná Všechno je teď. O obou těchto novinkách budeme s Žalmanem hovořit v pořadu Jak se vám líbí. Premiéra ve čtvrtek 22. dubna 2021.

Na novém albu Všechno je teď se výrazně podílel Žalmanův dlouholetý spoluhráč Petr Novotný, který pro některé písně vytvořil s pomocí techniky „symfonické“ aranže. Pavel Žalman Lohonka říká, že si tímto „tak trochu jiným“ albem splnil svůj velký muzikantský sen. V pořadu bude hovořit nejen o tomto albu, ale o spolupráci s Petrem Novotným obecně. Zmíní také starší nahrávku Zavěšený kafe (2017), na které se pro změnu přiblížil jazzu.

Jednou známou písní si také připomeneme úplné začátky skupiny Žalman & spol. Právě nahrávky z přelomu 80. a 90. let totiž vyšly u Supraphonu na dvojalbu Tak jsme vandrovali a Žalman v rozhovoru zdůrazňuje, že je za tento dárek k narozeninám vděčný. Fanoušci se totiž na koncertech na staré nahrávky často ptají a první alba skupiny byla dlouho vyprodaná.

V závěru rozhovoru se věnujeme obecně české folkové scéně. Všímáme si jejích proměn během Žalmanovy dlouhé hudební kariéry i toho, jak se na folkového barda dívají současní mladí umělci. Autor pořadu Milan Tesař spolu s Žalmanem zavzpomínají také na dobu, kdy společně sedávali v porotě festivalu Mohelnický dostavník a hodnotili mladé kapely. Žalman v pořadu prozradí, zda dál sleduje mladou folkovou scénu a kdo se mu na ní líbí.

Témata Jak se vám líbí

New-Speaters_Hlousek_Svatos_Smid_Studio-Proglas-2022_fotoMilanTesarPodívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Regiony

Regiony

Rozhovor s Mirkem Kemelem

kemel-mirek_rozhvor-MilanTesar_fotoMartinHolikPoslechněte si rozhovor s písničkářem a karikaturistou Mirkem Kemelem o albu Vlčí stopy.

Hudební výlet do Polska

polski-piach_polnoc_obalCDZveme vás na hudební výlet do Polska.

Nové album skupiny Adorare

IMG_4930_AdorareSeznamte se s novým albem valašské křesťanské kapely Adorare

Brazilský hudebník Cláudio Jorge

jorge-claudio_samba-jazzBrazilský hudebík Cládio Jorge spojuje sambu a jazz.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web