Michal Tučný – reedice Snídaně v trávě

Michal Tučný – reedice Snídaně v trávě
7. května 2019 Country, Aktuality Autor: Milan Tesař

Letos v březnu uplynulo už 24 let od úmrtí Michala Tučného. Supraphon při té příležitosti vydal reedici výběrového alba Snídaně v trávě, které si zpěvák před svou smrtí ještě sám stihl sestavit.

Michal  Tučný o sobě prohlašoval: „Já si nemyslím, že jsem zpěvák. Zpěváci jsou v Národním. Já jen prostě lidem zpívám písničky.“ Přesto – nebo možná právě proto – patřil k nejoblíbenějším českým zpěvákům a takovým zůstal i po předčasné smrti. Hudební kritik Jiří Černý zdůrazňoval „až chlapeckou, sentimentální něhu“ v jeho hlase a obdivně o jeho zpěvu hovořil například Robert Křesťan.

Tučný, bývalý člen skupin Greenhorns a Fešáci a později úspěšný sólista, si naposledy veřejně zazpíval v prosinci 1994. V dalších týdnech už musel řešit svůj vážný zdravotní stav a v březnu 1995 boj s rakovinou prohrál. Letos – jako připomínka tohoto velkého hlasu české country hudby – vyšlo v reedici album Snídaně v trávě se zpěvákovými největšími sólovými hity.

Album vzniklo ještě za zpěvákova života, v roce 1993, a Michal Tučný se tak na jeho dramaturgii mohl ještě sám podílet. Kompilace zachycuje nahrávky z let 1980–89, tedy z doby, kdy byl Tučný na sólové dráze a kdy do jeho původně převážně akustické hudby pronikaly tóny elektrických kytar nebo klávesových nástrojů. Jedná se o hudbu na pomezí country moderního popu, případně i rocku.

Rozhovor s Worship Central

worship-centralPoslechněte si rozhovor s britskou křesťanskou kapelou Worship Central.

Regiony

Regiony

Rozhovor s Rickem Derringerem

DerringerRickPoslechněte si rozhovor s americkým kytaristou Rickem Derringerem.

Nemůžu popadnout tvůj dech

spaleny_nemuzu-popadnoutDoporučujeme nové album Jana Spáleného a skupiny ASPM Nemůžu popadnout tvůj dech.

Album roku 2018

zambosi_louvreLouvre skupiny Žamboši albem roku 2018.

Roman Pokorný hraje Duka Ellingtona

pokorny_cab-cottonJazzový kytarista Roman Pokorný nahrál album skladeb Duka Ellingtona.

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music