Slyšte, lidé! – Profil skupiny Narajama

Slyšte, lidé! – Profil skupiny Narajama
15. března 2018 Alternativní hudba, Aktuality Autor: Milan Tesař

Hudbu kyjovské skupiny Narajama bychom mohli stručně označit jako „rock s cimbálem“. To však zdaleka nevystihuje pestrost a šíři jejího repertoáru, který sahá od zhudebněných lidových textů až po náročnější rockové kompozice. V pořadu Slyšte, lidé! se zaměříme na dvojici nejnovějších alb skupiny Convergere a Concurrere, ale sáhneme i po starších ukázkách z její tvorby. Poslouchejte v sobotu 17. března 2018 v 19.15 nebo v úterý 20. března v 16.55.

Kyjovská skupina Narajama na sebe může upoutat pozornost výraznou zpěvačkou za cimbálem a hudbou, která stojí na kontrastech rockového zvuku, minimalistických pasáží, inspirací folklorem a elektroniky. V její tvorbě se prolínají různé proudy, přístupy a inspirace. Ostatně už v roce 1997 v časopisu Rock & pop přiznával bubeník Petr Goldmann, že jeho velkým inspiračním zdrojem byl thrash metal, jehož prvky prý tehdy byly v hudbě Narajamy ještě znatelné. Jedním dechem však dodal, že v případě zpěvačky a cimbalistky Bohdany byl na začátku spíše folk a folklor. Ještě o rok dříve, když kapela vydala album Vytancuj chmury,tvrdil publicista Ondřej Bezr, že jde spíše o chmury než o tanec. I to je však více bonmot než popis pestré hudby, kterou Narajama hraje.

Díky cimbálu a lidovým textům má sice blízko k world music, ale protože některé její pasáže jsou docela hlučné, rozhodl se vydavatel poslat nejnovější album Concurrere i do redakce metalového webového časopisu Fobia zine. Tam recenzent, který však zároveň přiznává, že této hudbě nerozumí, píše: „Rozjuchané písničky kapela neservíruje, spíše takové posmutnělé, metalisti by asi řekli, že je to tak trochu doom, ale spíše pocitově, o doom metalu řeč rozhodně být nemůže. Asi nejsnazší je zařadit album Concurrere do world music, etnické prvky se prolínají s rockovými, poměrně výrazný prostor dostávají vedle zmíněného signifikantního cimbálu různé perkuse, což je patrné z obsazení kapely – perkusista nemá na starost nic jiného než různé bubínky. Ono je vůbec zajímavé, jak se v jednotlivých skladbách mění podíl nástrojů, někde hrají prim ty, které jej hrají všude, jinde cimbál, ale objevují se i položky, v nichž vládne rytmika, nejen perkuse, ale i hodně výrazná baskytara.“

Jiří Matýsek na webu MusicServer.cz píše: „Těžko říct, čím to je, ale z hudby, kterou Narajama tvoří, mám podobný dojem jako z projektů, kterými prošla Iva Bittová. Snad je to tím nepřeslechnutelným spojením s folklórní tradicí, snad je to specifické fluidum, které má jižní Morava. Anebo je to prosté nasycení vlastní hudby neukojitelným hledačstvím, pro které je každý, byť sebemenší, vliv hodný prozkoumání.“

Hudební výlet do Pobaltí

JUUK_MulkaStabule_obalCDVydejte se s námi za hudbou Litvy, Lotyšska a Estonska.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Francie

kiledjian_the-otium-mixtapeZveme vás na hudební výlet do Francie.

Tri Nguyen – sólo pro dva nástroje

nguyen-tri_duos-aloneVietnamský hudebník Tri Nguyen natočil album pro dva sólové nástroje.

Anketa Album roku 2023 – druhá desítka

krajina-ro_mlhoviny_obalCDPodívejte se na první výsledky ankety Album roku 2023.

Témata Jak se vám líbí

Hansen_studio_2024Podívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web

Darujte Proglas!