Slyšte, lidé! – Novinky vydavatelství Real Music House

Slyšte, lidé! – Novinky vydavatelství Real Music House
13. listopadu 2019 Alternativní hudba, Jazz, Aktuality Autor: Milan Tesař

Široké škále žánrů od folku přes jazz a experimentální hudbu až po soudobou vážnou hudbu se věnuje bratislavské vydavatelství Real Music House v čele s producenty Robertem Pospišem a Martinem Sillayem. V pořadu Slyšte, lidé! si představíme některé tituly, které na této značce v poslední době vyšly. Premiéra v sobotu 16. listopadu 2019, poté v audioarchivu.

Pěvkyně Eva Šušková a soubor Quasars Ensemble natočily album skladeb Ilji Zeljenky, významné osobnosti slovenské avantgardy, důležitého skladatele druhé poloviny 20. století. Album plné jeho harmonicky a rytmicky zajímavé tvroby se jmenuje Lalula. Jsou to jednak zhudebněné verše Christiana Morgensterna a také několik dalších skladeb včetně náročnější a poměrně dlouhých kompozic Mutácie a Aztécke piesne.

Pod názvem From My Colours vyšlo 3CD s výběrem z tvorby slovenského jazzového saxofonisty a skladatele Mila Suchomela. První disk obsahuje především orchestrální skladby, nahrané na Gypsy Jazz Festivalu v Bratislavě v roce 2018. Druhé CD přináší výběr ze Suchomelovy filmové hudby. A na třetím disku najdeme duety Mila Suchomela s kytaristou Pavlem Berezou.

Za albem Teror stojí důležitá osobnost slovenské alternativní scény, Martin Burlas. „Teror zachytává poslední turbulentní období v naší společnosti,“ říká skladatel o albu, na kterém se snaží prostřednictvím hudby zachytit současnou atmosféru na Slovensku. Přitom více než polovinu alba tvoří kompozice na texty Nóry Ružičkové Spam Symphony pro sbor a orchestr.

Důležitými osobnostmi labelu Real Music House jsou saxofonista a skladatel Nikolaj Nikitin a jeho dlouholetý kolega, pianista Ľuboš Šrámek. Pánové natočili první společné album v roce 2011 živě v ruském Murmansku. V roce 2017 vyšla jejich společná studiová nahrávka Altar, inspirovaná duchovní hudbou. Nyní připravili další společné album Cirkus Metropol. Tentokrát ovšem nejde o komorní setkání dvou hráčů, ale o projekt větší kapely, který oba hudebníci zaštítili jako autoři a producenti. Hudba, kterou album obsahuje, vzniká souběžně pro připravovaný film Cirkus Metropol, ale z natočeného materiálu by se ve filmu měly zčásti objevit jiné pasáže než na CD. Tématem alba, které je tedy samostatným dílem, je fiktivní příběh, který se odehrává v prostředí cirkusu. Hudba znázorňuje bizarní cirkusové scény, vystoupení, ale i život cirkusáků a jejich rodin. Jedním z impulsů ke vzniku alba byla i současná diskuse o drezuře zvířat v cirkusech.

Martin Burlas tvoří společně s dalšími autory, Petrem Zagarem a Martinem Karvašem, skupinu se zvláštním názvem Splnäný zäm, která vydala album Industria plaču a rituálneho zabúdania. Skupina svým zajímavým hudebním jazykem boří mýty o definici slovenské autorské písně a zároveň rozšiřuje hranice alternativní hudby a hudební avantgardy, psal vydavatel. Stejně jako v případě Burlasova Teroru reflektuje i toto album aktuální dění na Slovensku i ve světě. „Během 20 let soustředěné písňové tvorby v Martinu Burlasovi a Petru Zagarovi vykrystalizoval a zdokonalil si společný jazyk a cesta k silné výpovědi zůstává jejich hlavním poznávacím znamením,“ píše se v materiálech o albu.

Další výraznou osobností soudobé slovenské hudby a dalším koněm ze stáje labelu Real Music House je klarinetista, skladatel a producent Branislav Dugovič. Na svém albu 10 Simple Melodies představuje jednak své vlastní kompozice, jednak skladby Eddieho Stevense a také dnes už zmíněného Nikolaje Nikitina. Zatímco Dugovičovo předchozí album Cross-Country Skiing vznikalo v reálném čase a přinášelo opravdu experimentální hudbu, tato novinka má blíže jazzu, ambientu nebo písňové alternativní tvorbě.

Písničkářka Soňa Horňáková se publiku představila jako zpěvačka s kytarou a foukací harmonikou už na přelomu 70. a 80. let minulého století, kdy studovala na Pedagogické fakultě univerzity v Trnavě. Později zpívala v kapele Strom Borise Sodomy a i po jejím rozpadu v roce 1987 působila po boku řady dalších špičkových muzikantů. Spolupracovala například s Andrejem Šebanem, Richardem Müllerem, Pavlem Hammelem a dalšími. V roce 2005 nahrála společně s duem Slide & Udu album Pozdrav z Teonatu a v roce 2010 následoval titul Santa Barbara, opět ve spolupráci s hudebníky Martinem Zajkem a Ajdžim Sabo neboli Slide & Udu. Nové album V šere lesklých stromov vychází po devítileté pauze. Zpěvačka vysvětluje: „Toto album je pro mne dosažením toho, co jsem celé roky slyšela v hlavě, ale nedokázala jsem to zrealizovat. Musela jsem si tedy počkat na ty správné lidi, kteří dokážou mé hudební vize vybrat neporušené z mé hlavy a obohatit je o neskutečně dobré hudební nápady.“ Album V šere lesklých stromov vzniklo ve spolupráci s producentským duem Robert Pospiš a Martin Sillay. Oba producenti na albu také účinkují – první z nich hraje na klávesy, druhý na kytary. Vedle nich na albu hraje také virtuózní slovenský baskytarista Juraj Griglák.

Zajímavou ediční řadou zmíněného labelu jsou nahrávky nazvané Supernova Sessions. Jako první v této sérii vyšlo minialbum anglického písničkáře Jamese Harriese. V pořadí druhé pak vyšlo minialbum tria, které tvoří kytarista Štefan Szabó, saxofonistka Michaela Turcerová a bubeník a hráč na vibrafon Ján Fiala. Společně hrají jak vlastní kompozice, tak převzatá díla. Český jazzový kontrabasista, skladatel a pedagog Jaromír Honzák prohlásil: „Tenhle neotřelý projekt nemá na naší scéně obdoby. Zaujme nevšedním zvukem, výrazovým rozpětím a kreativním zpracováním vlastního i převzatého materiálu.”

Baskytarista Juraj Griglák je velmi důležitou postavou slovenské jazzové scény. Jak tvrdí vydavatelé, Griglák neuznává žánrové hranice – patří k němu jazz, soul, funk, ale hraje také v klasickém orchestru na kontrabas. Na albu From The Bottom jej doprovázejí nejen slovenští kolegové jako hráč na klávesy Eugen Vizváry nebo bubeník David Hodek, ale také český trumpetista Miroslav Hloucal nebo americký bubeník Poogie Bell, se kterým Griglák dlouhodobě spolupracuje.

Řadu hostů si pozval Ľuboš Šrámek pozval na své vlastní profilové album Perforomances. Slovenskou scénu zde zastupují zpěvačky Kristína Mihaľová a opět Anita Soul, dále je to Peter Adamov, flétnistka Sisa Michalidesová, saxofonista Erik Rothenstein, opět baskytarista Juraj Griglák, bubeník Dávid Hodek a další. Část alba však vznikala ve Vídni a část ve Spojených státech a některé skladby tedy obohatili i zahraniční hosté. A nechybí samozřejmě ani saxofonista a producent Nikolaj Nikitin.

Roman Harvan je sice významný slovenský violoncellista, ale na své profilové album What Is What nahrál i všechny ostatní nástroje včetně rytmiky a písně také sám nazpíval. Producent a vydavatel alba Robert Pospiš vysvětluje, že snahou bylo udržet v nahrávce autenticitu. Proto například nedošlo k žádné umělé editaci skladeb. Album je sice velmi komorní až intimní, ale díky neotřelému rukopisu a autorovu umění napsat zajímavou skladbu by mohlo oslovit i širší publikum. Sám autor, hudebník a zpěvák v jedné osobě pak k albu dodává: „Toužil jsem a stále toužím vypovídat o kráse a tajemství života. Zdá se mi, že se tomu nejvíc přiblížím v bolesti. A tři minuty písně vystihují krásu okamžiku.“

Houslistka Lucia Harvanová se podílela na třetím pokračování série Supernova Sessions společně s hráčem na harfu Michalem Matejčíkem. Nahrávka obsahuje Fantasii Opus 124 Camille Saint-Saënse a dále skladbu francouzského harfeníka a skladatele Bernarda Andrese o sedmi krátkých větách Algues.

Hudbě se věnují i zakladatelé vydavatelství a producenti Robert Pospiš & Martin Sillay. Jejich aktuálním počinem je album Spev tebe. „Cílem projektu je vytvořit bránu do nového hudebního světa s pomcí poezie velkého amerického básníka Walta Whitmana,“ uvádějí autoři a pokračují: „Ani po více než 100 letech od smrti slavného básníka nepřestala jeho slova inspirovat umělce, čtenáře poezie a obdivovatele hlubokého umění.“ Album Spev Tebe nahrávali Robert Pospiš, Martin Sillay a jejich nerozlučný kolega Nikolaj Nikitin v newyorském studiu The Samurai Hotel. Jako hosté pak na albu účinkují zpěvačka Hanka Gregušová alias Hanka G, která žije v New Yorku, dále americký baskytarista Stanley Banks, varhaník John Peters a bubeník Taru Alexander.

Hudební výlet do Pobaltí

JUUK_MulkaStabule_obalCDVydejte se s námi za hudbou Litvy, Lotyšska a Estonska.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Francie

kiledjian_the-otium-mixtapeZveme vás na hudební výlet do Francie.

Tri Nguyen – sólo pro dva nástroje

nguyen-tri_duos-aloneVietnamský hudebník Tri Nguyen natočil album pro dva sólové nástroje.

Anketa Album roku 2023 – druhá desítka

krajina-ro_mlhoviny_obalCDPodívejte se na první výsledky ankety Album roku 2023.

Témata Jak se vám líbí

Hansen_studio_2024Podívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web

Darujte Proglas!