Narajama: Concurrere (recenze CD)

Narajama: Concurrere (recenze CD)

Tři roky po velmi povedeném albu Convergere vydala kyjovská skupina Narajama další silné album Concurrere. Přečtěte si naši recenzi.

Dějiny kyjovské skupiny Narajama jsou spletité. Obsahují nejen jedenáctiletou pauzu, ale také nikdy nevydané první album Webs nebo desku 3’mej, vydanou dvanáct let po natočení. O tom všem hovořili její členové v rozhovoru pro UNI v lednu 2015, přičemž rozhovor končil optimistickými slovy Milana Lovce Bílovského: „Nápadů máme plno, vidím to na další mohutné pokračování.“ Pokračování výborného, ale bohužel nedoceněného alba Convergere z roku 2014 vznikalo od dubna 2016 do června 2017 v jihomoravském Bzenci a dostalo název Concurrere. Domnívám se, že důležitější než konkrétní význam obou latinských slov (naklánět se, resp. sbíhat) je jejich grafická i fonetická podobnost. Na jednu stranu se nepozornému posluchači mohou obě desky plést, na stranu druhou kapela naznačuje jejich příbuznost a – konečně, po tolika letech – kontinuitu svého vývoje.

Hudba Narajamy stojí na několikerém protikladu: na střídání hlasu ženského (Bohdana Božidara Menšíková) a mužského (Milan Lovec Bílovský), na pnutí mezi hutným rockovým zvukem a dominantními party cimbálu, na prolínání prvků moravského folkloru s něčím, co pro nedostatek jiných výrazů můžeme nazvat alternativou. A k tomu všemu se ještě skvělé doplňují čtyři typy verbálních sdělení: slova beze smyslu à la Čankišou (úvod písně Banana Beat), dadaistické či surrealistické (ale velmi poetické) texty jako například v písni Jíl, texty o něco konkrétnější jako v poctě Talking Heads Hlavy mluvící a konečně texty lidové (Brodil Janko koně). Až suma všech těchto přístupů a kontrastů dělá Narajamu Narajamou. Nestačí tedy slyšet jednu (jakoukoli) píseň z nového alba. Narajama je přesně ten typ kapely, u nějž má smysl poslouchat tři čtvrtě hodiny v kuse a nechat se překvapovat. Od úvodních tónů cimbálu v Nebudeš  ty můj až po závěrečnou hru téhož nástroje v Jílu čeká posluchače skutečně pestrá cesta.

Že je Bohdana Menšíková výborná zpěvačka, víme už z minulých nahrávek skupiny. Zde to znovu dokládá například v Brodil Janko koně nebo v písni Rozséváš, v níž přirozený a přitom naléhavý projev v kombinaci se zajímavým hudebním doprovodem skvěle ladí s textem inspirovaným novozákonním podobenstvím. O tom, že hudba Narajamy stojí na kontrastech a současně na prolínání motivů, nás může přesvědčit skladba Zažehnou, hudebně zcela jiná (dominantní basa, mužský sólový zpěv), ale textem na předchozí Rozséváš navazující (po rýmu „uvadnou/schnou/rozkvetou“ v první písni následuje na začátku druhé „zažehnou/prochladnou“). Předpokládám, že v tomto případě jde spíše o náhodu, ale je to krásný doklad toho, jak náladou a aranžemi různorodé skladby – od Brodil Janko koně  s minimalistickou basou a perkusemi až po elektrorockové Hlavy mluvící – mají nakonec k sobě blízko. Různé proudy, přístupy a inspirace se zde tedy sbíhají, přesně v souladu s názvem alba.

Vydavatel: Indies Scope
Rok vydání: 2017
Žánr: alternativa/world music
Celkový čas: 44:29

http://bandzone.cz/narajama

Článek vznikl pro časopis UNI