Rozhovor s Jakubem Zahradníkem

Rozhovor s Jakubem Zahradníkem

uvedeme v úterý 27. května 2014 v 19.15.

Jakub Zahradník se narodil v roce 1964 do umělecké rodiny, od dětství projevoval vlohy pro skladbu, poezii a organizování. Vystudoval skladbu na Pražské konzervatoři. Muzikantské ostruhy získával v popové skupině Balet, v Orchestru Čs. televize, jako studiový hudebník, aranžér a skladatel scénické hudby. Dva roky působil v Německu.

V 90. letech se účastnil pražského muzikálového boomu v roli klavíristy, dirigenta, aranžéra a nakonec i producenta (Pippin, Jesus Christ Superstar, Jeptišky, Benzín a mejkap, Starci na chmelu). Vedl také Český muzikálový server, učil na Pražské konzervatoři, ale v umělecky slabších letech pracoval i ve fabrice, a to jak v Čechách, tak v Německu. Vedle hudební praxe se věnoval poezii: Byl šéfredaktorem Poetické revue Obratník, inicioval a vydal generační almanach Přetržená nit, pořádal bezpočet literárních večerů, psal články, byl dramaturgem Poetické kavárny Obratník v Praze, kde mj. provozoval kabaretní show natáčenou rozhlasem.

Od roku 2000 se věnuje pouze vlastní tvorbě. Skládal šansony pro Pavlu Kapitánovou, vystupovali spolu po Evropě a vydali CD Život sám, Alchemy of Life, Exile Street / Pouť přes vyhnanství aj. Dále mu vyšla kniha písňových textů Ztepilé viržínko a výbor z básnického díla Zpěv rozpáleného kamene. Uvedl v život a několik let řídil Festival autorského šansonu. Později začal vystupovat se sólo klavírními improvizacemi, z nichž některé jsou zachyceny např. na 2-CD Listen, v jeho knize-CD o historických klavírech s názvem Forte nebo Piano?. Koncertoval také s vlastní hudební skupinou, se kterou rovněž zpíval (CD-DVD Koncert v Betlémské kapli, různé další nahrávky na internetu, dvě písně z tohoto programu patřily mezi nejhranější na Radiu Proglas). Pokračoval i nadále v pořádání hudebně-básnických večerů v několika pražských klubech. Mimo to se angažoval jako jednatel Okrašlovacího spolku Terezie v jihočeském pohraničí a pomohl zde obnovit tradici pouti, spojení s bývalými německými rodáky, navázat přeshraniční styky a iniciovat záchranu kostela Sv. Linharta v Pohorské vsi.
 
Od roku 2010 se věnuje skládání vážné a duchovní hudby. V přítomném Roce české hudby uvádí dva velké premiérové projekty: Je jen jedna hudba, neboli koncert z premiér – 11. a 12. června 2014 v Anežském klášteře v Praze, a bardskou „operu“ Příběh i Ryšavého Hanrahana – 31. října 2014 v Praze. V dalších letech plánuje uvést operu Golem na motivy Gustava Meyrinka. Pro papeže Františka by rád složil oratorium.

Oficiální životopis, více na www.jakubzahradnik.com.

V pořadu zazní tyto autorské skladby Jakuba Zahradníka:

  • Údol – CD Koncert v Betlémské kapli, 2014. Záznam koncertu z roku 2011. Hraje Jakub Zahradník s kapelou, zpívá Alenka Průchová.
  • The Nightjars and Their Allies – CD The Melly Belly Songs, 2013. Na texty Keitha Armstronga. Hraje a zpívá Jakub Zahradník.
  • Those Bald Barber Blues – CD The Melly Belly Songs, 2013. Na texty Keitha Armstronga. Hraje a zpívá Jakub Zahradník.
  • Gloria, Credo (části Missy Egrensis) – demo, 2010. Zpívá Pražský komorní sbor.
  • Záblesk zdánlivosti – demo, 2013. Hraje Jakub Zahradník.