Otázky Kurta Ellinga

Otázky Kurta Ellinga
27. června 2018 Aktuality, Jazz Autor: Milan Tesař

Americký jazzový zpěvák Kurt Elling vydal nové album s názvem Questions. Představíme si je v pořadu Jazzový podvečer v pátek 6. července 2018 od 17.25.

Po ambiciózním projektu Passion World (2015), kolekci milostných písní z celého světa přearanžovaných pro jazzový orchestr, vydal Kurt Elling vánoční album The Beautiful Day (2016) a v tomtéž roce spolupracoval s Branfordem Marsalisem a jeho Quartetem na albu Upward Spiral (2016), nominovaném na Grammy. A protože se slavným saxofonistou našel společnou řeč a uvědomil si společná východiska svého a Marsalisova směřování, došlo ke „spolupráci na oplátku“. Branford Marsalis se stal spoluproducentem nového Ellingova alba The Questions a pochopitelně si na něm v několika skladbách také zahrál.

The Questions jsou dalším zpěvákovým albem poskládaným z písní nejrůznějších žánrů a zdrojů – od jazzových standardů po Boba Dylana nebo Petera Gabriela. Zatímco však první Ellingovo album tohoto typu (The Gate, 2011) produkoval Don Was a výsledek byl v dobrém slova smyslu popový a hitový, The Questions jsou až překvapivě intimní a na první poslech nenápadná nahrávka. O to víc se však její protagonista může soustředit na niterná sdělení, vyprávění textu a zasazení známých i nových písní do kontextu.

Základ doproovdné kapely tvoří pianista Stu Mindeman, kytarista John McLean, basista Clark Sommers a bubeník Jeff „Tain“ Watts. Vedle Marsalise na albu hostuje také trumpetista Marquis Hill.

I když Kurt Elling jako zpěvák čerpá z americké písňové tradici, vyrůstal na klasické hudbě a zpíval v luteránském chrámovém sboru, jehož dirigentem byl jeho otec. Dodnes považuje za jednoho z největších tvůrčích géniů Johanna Sebastiana Bacha a z raného věku dobře zná i skladby Johannese Brahmse a Georga Friedricha Händela.Jako chlapec však poslouchal i jinou hudbu. V rozhovoru pro naše rádio v roce 2014 řekl: „Jako dítě jsem doma poslouchal především vážnou hudbu, protože jiné desky mí rodiče neměli. Ale usínal jsem s malým tranzistorovým rádiem pod peřinou a na středních vlnách jsem poslouchal tehdejší populární hity a také hodně jazzu.“

Nemůžu popadnout tvůj dech

spaleny_nemuzu-popadnoutDoporučujeme nové album Jana Spáleného a skupiny ASPM Nemůžu popadnout tvůj dech.

Regiony

Regiony

Album roku 2018

zambosi_louvreLouvre skupiny Žamboši albem roku 2018.

Hudební ztráty 2018

fresoPřipomeňte si s námi osobnosti, které zemřely v roce 2018.

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music