Hladolet vydá reedici Fauna v zahradě světel

24. června 2014 Aktuality, Folk, Blues Autor: Milan Tesař

Hladolet, brněnská kapela, která hraje rock s příměsí jazzu a dalších stylů, vydá reedici své deset let staré nahrávky Faun v zahradě světel. Původní album doplní bonusový disk s koncertními záznamy a demonahrávkami, které mapují historii kapely od jejího vzniku v roce 1999 po rok 2003.

Skupina Hladolet měla první vystoupení v dubnu 1999. Její základ tvořilo původně folkové duo Břetislava Bartuska a Petra Pantůčka, kteří si v první fázi přizvali Dušana Součka (el. kytara) a Pavla Koláčka (bicí). Hned na prvním koncertě se hudebníci seznámili s členy skupiny U. K. Band, především Jiřím Salajkou (housle) a Vilémem Hudečkem (perkuse), kteří se později také stali členy Hladoletu.

Vedle vlastních instrumentálních skladeb měla skupina v první fázi své existence v repertoáru mimo jiné zhudebněné básně Josefa Kainara a Františka Gellnera a celé písně si půjčovala například od Neila Younga nebo Oldřicha Janoty. Jako textař s kapelou spolupracoval například hudební publicista Petr Gratias a později se dvorním textařem kapely stal Vilém Hudeček.

Své skutečně první profesionálně nahrané album Kaleidoskop vydala skupina Hladolet, jejíž sestava se vícekrát změnila, až v roce 2011. Už její prvotina z roku 2004, Faun v zahradě světel, třebaže šlo o poloamatérskou demonahrávku, však esla rysy alba coby sevřeného, uceleného projektu. Některé písně z této doby navíc kapela i v současné době hrává živě, a i proto se rozhodla pro oficiální reedici Fauna, doplněnou o spoustu cenného bonusového materiálu.

Původní Faun se natáčel od listopadu 2003 do května 2004. Základy (bicí, basu, doprovodnou kytaru a některé zpěvy) skupina natočila ve studiu, zbytek se dohrával ryze amatérsky ve zkušebně. Bonusový materiál pochází především z koncertů, případně jde o demonahrávky ze zkušebny – alternativní verze oficiálně vydaných písní.