První CD na dvakrát zachráněné varhany

První CD na dvakrát zachráněné varhany

U společnosti Arta právě vychází CD s názvem Historické varhany v Dobrušce II aneb Ze Zittau přes Sudety až do Dobrušky. Natočil je laureát soutěží Pražské jaro a Bach-Wettbewerb Leipzig Pavel Svoboda. Deska volně navazuje na titul "Historické varhany v Dobrušce 1727" z roku 2014 s díly D. Buxtehudeho, G. Muffata, J. S. Bacha, J. G. Walthera.

Varhany postavila renomovaná německá firma A. Schuster & Sohn v roce 1904. Zajímavostí je, že varhany byly zachráněny a po 2. světové válce do Dobrušky přestěhovány ze zdevastovaného kostela v Sudetech. V Dobrušce pak šedesát let znovu chátraly. Až v roce 2015 proběhla jejich generální oprava, kterou inicioval varhaník Pavel Svoboda. Díky tomu mohla vzniknout první nahrávka zvuku těchto varhan.

Na albu jsou zachyceny skladby Carla Philippa Emanuela Bacha, Roberta Schumanna, Maxe Regera, Luboše Sluky a Franze Liszta. Zajímavý booklet obsahuje Příběh Schusterových varhan (1904) aneb ze Zittau přes Sudety až do Dobrušky - tedy historii nástroje i detaily z jeho obnovy.

CD vydalo nakladatelství ARTA Records. Vznik podpořily: město Dobruška, spolek PROVARHANY a náboženská obec Církve československé husitské v Dobrušce.

Více informací na: www.arta.cz

Profil Jakuba Čermáka

cermaque_coloursPoslechněte si z našeho archivu profil písničkáře Jakuba Čermáka.

Regiony

Regiony

Rozhovor s Midnight Oil

MidnightOil-Hi-Res-02_mailRozhovor s australskou skupinou Midnight Oil si můžete poslechnout v našem archivu.

Kittchen vydává album coververzí

28-kittchenPísničkář Kittchen nabídl své písně kolegům.

Rozhovor se skupinou Lakuna

lakunaPoslechněte si rozhovor se skupinou Lakuna.

Ivan Hlas: Krásnej dar

hlas_krasnejPřečtěte si recenzi nového alba Ivana Hlase a jeho tria.

Anketa

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music