Premiéra Brittenovy skladby

Premiéra Brittenovy skladby

U příležitosti 40. výročí úmrtí B. Brittena zazní poprvé na Radiu Proglas  “Válečné rekviem opus 66 pro sóla, sbor, orchestr a malé varhany na liturgické texty a verše Wilfreda Owena” . Uvedeme ho v neděli 4. prosince 2016 od 20.30 hodin.

Wilfred Owen zemřel na sklonku První světové války ve věku 25 let. Jeho verše (navzdory tehdejší poesii plné nacionalismu) zdůrazňovaly lidskost. Mottem Válečného rekviem Benjamina Brittena se stal Owenův citát: “Mým tématem je válka a útrapy války! Poesie je v koncích. Vše, co básník může učinit, je varování.”

Britten chtěl po skončení Druhé světové války na Owenovy básně zkomponovat písňový cyklus k uctění svých čtyř přátel, kteří padli v bojích. Nakonec (16 let po válce) vzniklo rekviem, dokončené 20. prosince roku 1961. Úvodní část – Requiem aeternam – vyjadřuje žal lidstva nad padlými všech dob dosavadních dějin. Následující “Dies Irae” nechává posluchače zamyslet se nad větou: “Proč kvetla země, co brání paprskům slunce, aby probudily mrtvé z jejich snu?” Myšlenkou “Offertoria” je věta: “Za válku neodpovídá Bůh, ale lidstvo.” Následují liturgické části Sanctus, Agnus Dei a Libera me. Sanctus svou první částí míří k Nebi, druhou k Zemi. Nejkratší z nich “Agnus” zvěstuje tenorovým sólem vidění muže, který prožil uragán války a lituje smrti vojáka jako lidské bytosti. “Libera me” vyústí v ukolébavku a v závěrečný chorál Requiescant in pace Ať odpočívá v pokoji.

Válečné rekviem opus 66 pro sóla, sbor, orchestr a malé varhany na liturgické texty a verše Wilfreda Owena zazní na Radiu Proglas poprvé v neděli 4. prosince 2016 od 20.30 hodin v rámci Koncertu duchovní hudby. Vysílat je budeme z nahrávky, kterou pořídili: sopranistka Elisabeth Söderström, tenorista Robert Tear a barytonista Thomas Allen. Dále zpívá Sbor symfonického orchestru města Birminghamu a Chlapecký sbor oxfordské katedrály. Hraje Symfonický orchestr města Birminghamu a varhaník Mark Blatchly. Nastudoval a provedení řídí dirigent Simon Rattle.

sopranistka Elisabeth Söderström, tenorista Robert Tear a barytonista Thomas Allen. Dále zpívá Sbor symfonického orchestru města Birminghamu a Chlapecký sbor oxfordské katedrály. Hraje Symfonický orchestr města Birminghamu a varhaník Mark Blatchly. Nastudoval a provedení řídí dirigent Simon Rattle.