Oratorium Athalia

Oratorium Athalia

Pořad v souvislostech


Koncert duchovní/vážné hudby
Budeme vysílat

Koncert duchovní hudby – J. Ch. Smith: Roční doby
Koncert vážné hudby – C. A. Mangold: Abraham
Koncert duchovní/vážné hudby
Vysílali jsme
Audioarchiv

Zveme vás k poslechu monumentálního oratoria Georga Friedricha Händela “Athalia”.

V neděli 11. prosince 2016 od 20.30 hodin se přeneseme do třicátých let 18. století, kdy Georg Friedrich Händel žil v Londýně a prožíval těžký úpadek svých oper. Jejich komposice se nevzdal a dále doufal, že si je publikum opět zamiluje. Vedle oper začal komponovat také oratoria. V lednu roku 1732 měla premiéru opera “Ezio” v únoru dokončil operu “Sosarme” a do konce roku i operu “Orlando”. Ve stejnou dobu pracoval na oratoriu “Deborah” a v červenci roku 1733 završil práce na oratoriu “Athalia”, které nás bude zajímat. Poprvé bylo provedeno v Oxfordu, kam v létě sedmačtyřicetiletý Händel odcestoval.

Oratorium Athalia zpracovává biblický děj jedenácté kapitoly druhé Knihy královské. O judské královně Atalii se zde vypráví v souvislosti s boji mezi izraelským národem, který uctívá Hospodina a těmi, kdo přinášejí oběti Baalovi. Oratorium je i o královnině nezdařené pomstě, šestileté vládě a násilné smrti z ruky kněze Jojady. který pak zbořil Baalův chrám, rozbil jeho sochu a zabil Baalova kněze Matana. Jednotlivé biblické postavy v Händelově oratoriu vystupují jako sólisté. Na nahrávce se v neděli večer představí: královna Atalia, kterou zpívá Joan Sutherland, jako královská dcera Josabet – Emma Kirkby,její syn Joas – Aled Jones, kněz Jojada – James Bowman, Baalův kněz Matan –– Anthony Rolfe Johnson a jako Abner – David TomasDále uslyšíme Choir of New College Oxford a orchestr The Academy of Ancient Music. Oratorium řídí Christopher Hogwood.

A protože toto oratorium je svou délkou nad devadesátiminutový rámec Koncertu duchovní hudby, poslechneme si od 20.30 do 22 hodin celý první a větší část druhého dílu oratoria. Závěr díla pak budeme vysílat od 23. hodiny. Vše o třetí neděli adventní: 11. prosince 2016. 

Dušan Baur

Svátek má: sv. Hugo / Marcela

Moderuje: Dušan Baur
NyníTřikrát z Proglasu:...
Píseň: The Banks Of Ohio (2017); Interpret: Malina Brothers, García Kateřina; Album: Malina Brothers & García Kateřina
14.30Písničky pro hezké...
15.00Zprávy Proglasu, počasí
15.05Modlitba Korunky k Božímu...
15.15Písničky pro hezké...
16.00Všimli jsme si
16.45Písničky

David Stypka – recenze

stypka_nebojAlbum Neboj Davida Stypky má tři nominace na Anděla. Přečtěte si naši recenzi.

Regiony

Regiony

Profil skupiny Jablkoň

jablkon_nemecSkupina Jablkoň slavila 40 let. Poslechněte si její profil.

Album roku 2017

wolfLost_nepripoutanyAlbem roku 2017 je Wolf Lost In The Poem Honzy Žambocha.

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music