Oddělení historicky poučené interpretace

Oddělení historicky poučené interpretace

Hudební a taneční fakulta Akademie múzických umění v Praze (HAMU) zakládá nové oddělení. Od února 2017 zde bude fungovat Oddělení historicky poučené interpretace, jehož hlavním posláním bude zajištění dalšího vzdělávání v oblasti studia staré hudby.

„Vedení HAMU se rozhodlo nabídnout svým studentům možnost se v oboru historicky poučené interpretace ještě  více a hlouběji vzdělávat. V případě velkého zájmu bude vedení HAMU v příštích letech uvažovat i akreditaci programu Historicky poučená interpretace.“ uvedl prof. Vlastimil Mareš, děkan HAMU. Oddělení bude organizovat hru v ansámblech, mistrovské kurzy, přednášky a workshopy špičkových českých i zahraničních hráčů a odborníků nejen v oblasti barokní hudby. 

Vedením oddělení byl pověřen varhaník Pavel Svoboda, laureát mezinárodní soutěže Johanna Sebastiana Bacha v Lipsku, který na HAMU pracuje na doktorátu. „V tuto chvíli podáváme grantové žádosti tak, aby byla na fakultě široká nabídka pro studenty, kteří se o tuto hudbu zajímají a aby i na moderní nástroje mohli zahrát specialistům na poučenou interpretaci. Na druhou stranu podle mého názoru by to měla být pro studenty dobrovolná aktivita a moje pozice je spíše koordinační a manažerská. Zájem o starou hudbu tady je a věřím, že oddělení se bude vyvíjet a rozvíjet.“  doplnil Pavel Svoboda.

V letošním roce se studenti HAMU mohou setkat mimo jiné s dirigentem a cembalistou Václavem Luksem, který vede Collegium 1704, masterclass pro smyčcové nástroje povede vynikající italský houslista Giuliano Carmignola a uskuteční se i exkurze za historickými nástroji, které s poučenou interpretací úzce souvisí.

Pavel Chaloupka
Moderuje: Pavel Chaloupka
NyníPutování po regionech
Píseň: Zkáza lodi Titanic (2017); Interpret: Žák Martin; Album: Žák Martin: Zkáza lodi Titanic (singl)
07.45Třikrát z Proglasu:...
08.00Zprávy ČRo Dvojka
08.05Písničky
08.45Radio Vatikán včera
09.00Vážná hudba
09.15Klika (TWR)

Skupina Hrozně slaví 35 let

PA248660Brněnská skupina Hrozně slaví 35. narozeniny. Přečtěte si rozhovor s jejími členy.

Regiony

Regiony

Nečekaná návštěva Olina Nejezchleby

4-NejezchlebaOlin Nejezchleba má nové sólové album Nečekaná návštěva.

Profil Jakuba Čermáka

cermaque_coloursPoslechněte si z našeho archivu profil písničkáře Jakuba Čermáka.

Anketa

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music