František Xaver Dušek

František Xaver Dušek

Pořad v souvislostech


Hudební siesta
Budeme vysílat

Hudební siesta
Hudební siesta
Hudební siesta
Vysílali jsme
Audioarchiv

F. X. Dušek patřil ve druhé polovině 18. století k nejvýznamnějším osobnostem pražského hudebního života. Ve čtvrtek 8. prosince si připomeneme 285 let od jeho narození.

 

Světlo světa spatřil 8. prosince roku 1731 v Chotěborkách u Jaroměře. Pocházel z velmi chudých poměrů. Avšak díky podpoře hraběte Jana Karla Šporka, na jehož panství vyrůstal, mohl studovat nejprve v Hradci Králové, později v Praze u Františka Habermanna a pak ve Vídni u Georga Christopha Wagenseila. Tady se seznámil s Wolfgangem Amadeem Mozartem. Roku 1770 se natrvalo usadil v Praze, kde se brzy stal vyhledávaným klavírním pedagogem. Mezi jeho žáky patřili například Leopold Koželuh nebo Vincenc Mašek, ale také o 23 let mladší sopranistka Josefina Hambacherová, se kterou se Dušek roku 1776 oženil. Josefína koupila v Praze dům – Bertramku. Tady pak oba manželé 15 let bydleli. Josefina dům proměnila v honosné sídlo, které zdobily její umělecké sbírky. Bylo otevřené mnoha umělcům, kteří nejen diskutovali o umění, ale také hráli dobrou hudbu. Je známé, že při druhém pobytu dokončil Wolfgang Amadeus Mozart na Bertramce operu Don Giovanni. František Xaver Dušek podnikl několik uměleckých cest po evropských městech a panovnických rezidencích. Navštívil nejen Vídeň a Salcburk, ale i Drážďany, Lipsko a Varšavu. Byl v přátelském kontaktu s mnoha hudebníky, ale také s českou šlechtou. Proto se množství jeho rukopisů dochovalo a možná stále ještě skrývá v zámeckých archivech.

My z nich v den výročí ve čtvrtek 8. 12. 2016 v rámci polední Hudební siesty uslyšíme: Parthitu in F v nastudování Pražského žesťového souboru, Koncert pro klavír a orchestr D dur v podání Karla Košárka, Symfonii F dur, jak ji natočil vídeňský soubor Helios achcén a Partitu in C v nastudování Pražského tria basetových rohů.

 

Anežka Jakubcová

Svátek má: sv. Ondřej Bobola / Monika

Moderuje: Anežka Jakubcová
NyníHudební zastavení
Skladba: Salve Regina RV 616 - Ad te suspiramus; Autor: Vivaldi Antonio; Dirigent: King Robert; Sóla: Stutzmann Nathalie - contraalt; Soubor: The Kings Consort
19.00Pohádka - večerní zíváček
19.15Jak se Vám líbí
20.00Večerní zprávy Proglasu,...
20.15Studio Radim
20.40Křesťanská píseň
20.45Radio Vatikán dnes

Szidi Tobias – Sedmoláska

tobias_sedmolaskaPřečtěte si recenzi nejnovějšího 2CD zpěvačky Szidi Tobias.

Regiony

Regiony

David Stypka – recenze

stypka_nebojDavid Stypka je interpretem roku v cenách Anděl. Přečtěte si naši recenzi.

Profil skupiny Jablkoň

jablkon_nemecSkupina Jablkoň slavila 40 let. Poslechněte si její profil.

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music