Cena Antonína Dvořáka 2018

Cena Antonína Dvořáka 2018

Cenou Antonína Dvořáka ocení Akademie klasické hudby mnohaletou práci České filharmonie pro českou kulturu.

Rada akademiků se na tom usnesla jednohlasně, bez dalších nominací. Tradiční křišťálové violoncello z dílny české sklárny Moser bude předáno filantropem Karlem Komárkem a jeho ženou Štěpánkou Komárkovou do rukou generálního ředitele České filharmonie Davida Marečka a šéfdirigenta Semjona Byčkova v rámci amerického turné orchestru. Stane se tak v pondělí 29. října 2018 na půdě Kennedy Centra ve Washingtonu, kde orchestr odehraje koncert k oslavě 100. výročí založení Československé republiky.

 

Cena Antonína Dvořáka je prestižním oceněním především osobností, které se svým celoživotním dílem nebo mimořádným uměleckým počinem významnou měrou zasloužily o propagaci a popularizaci české klasické hudby v zahraničí i v České republice. „Česká filharmonie je už svým historicky prvním koncertem úzce spjata se jménem Antonína Dvořáka a v duchu dvořákovské tradice se i ona v průběhu let zaslouženě stala českým a zároveň světovým orchestrem. Už dlouho jsme cítili, že by si toto ocenění zasloužila,” říká Robert Kolář, ředitel Akademie klasické hudby.

 

Předání ocenění bude symbolicky součástí oslav 100. výročí založení Československé republiky. Pro tento účel Akademie vybrala půdu nejvýznamnější americké kulturní instituce Kennedy Centra ve Washingtonu, kde bude Česká filharmonie 29. října koncertovat. „Právě v období první republiky, kdy orchestr formoval dnes legendární dirigent Václav Talich a později i Rafael Kubelík, se stala Česká filharmonie světovou špičkou. Doma byla institucí, která kultivovala československý veřejný prostor. V zahraničí byla kulturním vyslancem mladé republiky. Provozování české hudby – nejen té Dvořákovy – považovala vždy za samozřejmost. O to víc mě těší, že cenu můžeme předat při příležitosti tohoto velkého jubilea naší vlasti,“ dodal Kolář. Spojené státy americké hrály také významnou roli v životě našeho nejslavnějšího skladatele. Dvořákova stopa je v americké kultuře nesmazatelná a hmatatelná dodnes.

 

Česká filharmonie je nejvýznamnějším českým orchestrem a dlouhodobě patří k nejuznávanějším reprezentantům české kultury na mezinárodní scéně. Počátek její bohaté historie je spojen se jménem Antonína Dvořáka, který 4. ledna 1896 dirigoval koncert zahajující činnost tělesa. Jakkoli interpretační záběr orchestru zahrnuje širokou škálu základního světového repertoáru, nejčastěji je vyhledáván pro výsostnou interpretaci děl českých klasiků, jejíž tradici budovaly špičkové dirigentské osobnosti (Talich, Kubelík, Ančerl, Neumann, Bělohlávek). Orchestr získal množství mezinárodních ocenění za své nahrávky, z nichž první byla pořízena již roku 1929 (Má vlast s Václavem Talichem). Roku 2008 prestižní časopis Gramophone zařadil těleso mezi dvacet nejlepších orchestrů světa. Od sezony 2018/19 zastává post šéfdirigenta a hudebního ředitele respektovaný Semjon Byčkov, hlavními hostujícími dirigenty byli jmenováni Jakub Hrůša a Tomáš Netopil.

 

Hudební výlet do Pobaltí

JUUK_MulkaStabule_obalCDVydejte se s námi za hudbou Litvy, Lotyšska a Estonska.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Francie

kiledjian_the-otium-mixtapeZveme vás na hudební výlet do Francie.

Tri Nguyen – sólo pro dva nástroje

nguyen-tri_duos-aloneVietnamský hudebník Tri Nguyen natočil album pro dva sólové nástroje.

Anketa Album roku 2023 – druhá desítka

krajina-ro_mlhoviny_obalCDPodívejte se na první výsledky ankety Album roku 2023.

Témata Jak se vám líbí

Hansen_studio_2024Podívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web

Darujte Proglas!