Romance, balady a Svatební košile

Romance, balady a Svatební košile

Pořad v souvislostech


Koncert duchovní/vážné hudby
Budeme vysílat

Koncert vážné hudby
Koncert duchovní/vážné hudby
Vysílali jsme

Koncert duchovní hudby
Koncert duchovní/vážné hudby
Koncert duchovní/vážné hudby
Audioarchiv

Na programu nedělního večerního Koncertu vážné hudby jsou Svatební košile od Antonína Dvořáka. V závěru je doplní Romace a balady Roberta Schumanna.

Hudebně bohatou Dvořákovu baladu Svatební košile (z roku 1884), která velmi výstižně zachycuje ovzduší stejnojmenné Erbenovy básně, si poslechneme v podání Lívie Ághové, Josefa Protschky a Ivana Kusnjera. Spoluúčinkovat bude Český filharmonický sbor a Filharmonický státní orchestr Hamburg pod taktovkou Gerda Albrechta.

Ve druhé části večera doplní Dvořákovo dílo světské vokální skladby Roberta Schumanna. Ty stojí vedle klavírních skladeb, čtyř symfonií, koncertů, opery Jenovéfa či Requiem poněkudRobert Schumann v pozadí. Jsou to jednak písňové cykly „Láska básníkova“, „Láska a život ženy“ a také sbory. Jejich zrod můžeme vidět v roce 1844, kdy se Schumann přestěhoval do Drážďan a založil tu Spolek pro sborový zpěv. Soubor Vokalensemble Stuttgart se sbormistrem Rupertem Huberem natočil sbory z roku 1849. My jsme z nich vybrali sborový cyklus „Romace a balady“, ze kterého zazní pět sborů ze sešitu číslo tři.

Koncert vážné hudby začíná každou neděli ve 20.30 hodin.