Haydnův Orfeus

Haydnův Orfeus

Pořad v souvislostech


Vstupenka na operu/operetu
Budeme vysílat

Vstupenka na operu/operetu
Vstupenka na operu/operetu
Vstupenka na operu/operetu
Vysílali jsme
Audioarchiv

Pořad Vstupenka na operu pokračuje tuto sobotu ve vysílání opery Orfeus a Euridika od Josepha Haydna. Na Radiu Proglas ji vysíláme poprvé.

Posledním celým dílem – vysílaným před prázdninami – byla opera Claudia Monteverdiho Orfeus a Euridika. Od soboty 2. září 2017 začneme poslouchat také operu Orfeus a Euridika. Stejný příběh z Ovidiových Metamorfóz, ale tentokrát zhudebněný Josephem Haydnem.
   Po smrti hraběte Esterházyho (roku 1790) odjel Haydn do Londýna. Měl tu napsat několik symfonií. Kromě toho dostal od impresária Královského divadla Johna Galliniho zakázku, aby pro toto divadlo napsal zahajovací operu. Na základě libreta, které pro něj vytvořil Carlo Francesco Badini,vytvořil Orfea a Euridiku. Ačkoliv opera vznikla roku 1791, za Haydnova života nebyla nikdy provedena. Zůstala nedokončená. K dokončení a prvnímu nastudování došlo až roku 1951, kdy byla premiérovaná ve Florencii. Dnes se hrává a nahrává po celém světě.
  My uslyšíme snímek, který pořídil dirigent Christopher Hogwood. Svůj orchestr – The Academy of Ancient Music – sestavil podle modelu kapel londýnských divadel druhé poloviny osmnáctého století. Do role Euridiky obsadil vynikající sopranistku Cecilii Bartoli, Orfea ztvárnil tenorista Uwe Heilmann. Dále zpívaji: Roberto Scaltriti, Jose Fardilha, Colin Campbell a Ildebrando D´Arcangelo.

Orfea a Euridiku od Josepha Haydna budeme vysílat na pokračování po tři zářijové sobotní večery – 2., 9. a 16., vždy od 21. 20 hodin.

Ondřej Krajtl
Moderuje: Ondřej Krajtl
NyníKřesťanská píseň
Píseň: Holy Spirit (2015); Interpret: Battistelli Francesca; Album: různí: Grammy 2015 – christian music
20.45Radio Vatikán dnes
21.00Křesťanská píseň
21.05Večerní chvály
21.15Křesťanské písně
21.30Čtení na pokračování
21.49Písničky

Szidi Tobias – Sedmoláska

tobias_sedmolaskaPřečtěte si recenzi nejnovějšího 2CD zpěvačky Szidi Tobias.

Regiony

Regiony

David Stypka – recenze

stypka_nebojDavid Stypka je interpretem roku v cenách Anděl. Přečtěte si naši recenzi.

Profil skupiny Jablkoň

jablkon_nemecSkupina Jablkoň slavila 40 let. Poslechněte si její profil.

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music