H. Isaac: Missa paschalis

H. Isaac: Missa paschalis

Pořad v souvislostech


Koncert duchovní/vážné hudby
Audioarchiv

Koncert duchovní hudby nás tentokrát zavede za velikonoční skladbou z období renesance.

Zařadili jsme šestihlasou Missu paschalis k zmrtvýchvstání Páně od Heinricha Isaaca. Jedná se o latinskou liturgickou polyfonní mši. Přeneseme se s ní do období přelomu patnáctého a šestnáctého století, kdy vokální polyfonie dosáhla svého vrcholu. První generace skladatelů pokračovala v odkazu takzvané ars nova. Druhá generace přinesla zpět do duchovní hudby motet, který se stal základem tvorby mše. Ta byla v této době nejdůležitější skladatelskou formou. Katedrální sbory byly čistě vokální. Nejvyšší hlasy zpívali chlapci. Nám Isaacovu mši zazpívá soubor Ensemble officium, který řídí Wilfried Rombach.

Ve druhé části Koncertu duchovní hudby se přeneseme z Německa na Jižní Moravu. Konkrétně do Mikulova, kde v první polovině 17. století tu působil Giovanni Battista Alovisi – skladatel žijící v letech 1600 až 1665. Čtyři jeho duchovní díla: Regina caeli, Quid mihi est in caelo alleluia,  Regina caeli II a Litanie Beatissimae Mariae Virginis nám zpřítomní český soubor Societas Incognitorum, který řídí Eduard Tomaštík.

Soutěž o CD Půljalbkoně

puljablkon_svetelneSoutěžte o nové CD dua Půljablkoň a jeho hostů.

Regiony

Regiony

Novinky z country a bluegrassu

09-ChorosiPoslechněte si pořad s novinkami z country, bluegrassu a trampské písně.

Album o podobách smrti

NeumannDarek_foto-J-SlamaPoslechněte nebo přečtěte si rozhovor se zpěvákem Darkem Neumannem, který nahrál album o různých podobách smrti.

A. M. Úlet živě na Proglasu

IMG_9013Skupina A. M. Úlet hrála živě u nás ve studiu. Podívejte se na fotografie.

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music