Foerster, Janáček, Suk

Foerster, Janáček

Pořad v souvislostech


Koncert duchovní/vážné hudby
Budeme vysílat

Koncert duchovní hudby – J. Ch. Smith: Roční doby
Koncert vážné hudby – C. A. Mangold: Abraham
Koncert duchovní/vážné hudby
Vysílali jsme
Audioarchiv

Nedělní Koncert vážné hudby má tentokrát na programu symfonický poem Josefa Bohuslava Foerstera nazvaný „Jaro a touha“, houslový koncert Leoše Janáčka pojmenovaný "Putování dušičky" a symfonii "Asrael" Josefa Suka.

V úvodu zazní Foersterův 93. opus – symfonický poem nazvaný „Jaro a touha“ v nastudování Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK v čele s Václavem Smetáčkem. Po něm si budete moci poprvé na Radiu Proglas poslechnout Koncert pro housle a orchestr nazvaný "Putování dušičky" z roku 1926, dílo Leoše Janáčka. Dlužno dodat, že skladatel tento koncert nikdy nedokončil. Vrátil se k němu o rok později, ale jen proto, aby část použil ve své opeře „Z mrtvého domu“. Jednovětý koncert, který se uchoval v náčrtech, roku 1988 rekonstruoval a dokončil Miloš Štědroň a Leoš Faltus. V této verzi poprvé zazněl 29. září 1988 v brněnském Janáčkově divadle v podání Jana Stanovského. My budeme vysílat nahrávku houslisty Josefa Špačka a České filharmonie, za řízení Jiřího Bělohlávka.

Stěžejní část Koncertu vážné hudby bude patřit symfonii Josefa Suka. Bude se jednat o smuteční symfonii Asrael opus 27, ve které se odráží skladatelův velký žal nad ztrátou manželky Otilky i nad smrtí jeho učitele a tchána Antonína Dvořáka. Symfonie Asrael, neboli Anděl smrti (která je součástí tetralogie Asrael, Pohádka léta, Zrání a Epilog) zazní v podání České filharmonie pod taktovkou Václava Neumanna.

David Stypka – recenze

stypka_nebojAlbum Neboj Davida Stypky má tři nominace na Anděla. Přečtěte si naši recenzi.

Regiony

Regiony

Profil skupiny Jablkoň

jablkon_nemecSkupina Jablkoň slavila 40 let. Poslechněte si její profil.

Album roku 2017

wolfLost_nepripoutanyAlbem roku 2017 je Wolf Lost In The Poem Honzy Žambocha.

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music