Foerster, Janáček, Suk

Foerster, Janáček

Pořad v souvislostech


Koncert duchovní/vážné hudby
Budeme vysílat

Koncert duchovní/vážné hudby
Koncert duchovní/vážné hudby
Koncert duchovní/vážné hudby
Vysílali jsme
Audioarchiv

Nedělní Koncert vážné hudby má tentokrát na programu symfonický poem Josefa Bohuslava Foerstera nazvaný „Jaro a touha“, houslový koncert Leoše Janáčka pojmenovaný "Putování dušičky" a symfonii "Asrael" Josefa Suka.

V úvodu zazní Foersterův 93. opus – symfonický poem nazvaný „Jaro a touha“ v nastudování Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK v čele s Václavem Smetáčkem. Po něm si budete moci poprvé na Radiu Proglas poslechnout Koncert pro housle a orchestr nazvaný "Putování dušičky" z roku 1926, dílo Leoše Janáčka. Dlužno dodat, že skladatel tento koncert nikdy nedokončil. Vrátil se k němu o rok později, ale jen proto, aby část použil ve své opeře „Z mrtvého domu“. Jednovětý koncert, který se uchoval v náčrtech, roku 1988 rekonstruoval a dokončil Miloš Štědroň a Leoš Faltus. V této verzi poprvé zazněl 29. září 1988 v brněnském Janáčkově divadle v podání Jana Stanovského. My budeme vysílat nahrávku houslisty Josefa Špačka a České filharmonie, za řízení Jiřího Bělohlávka.

Stěžejní část Koncertu vážné hudby bude patřit symfonii Josefa Suka. Bude se jednat o smuteční symfonii Asrael opus 27, ve které se odráží skladatelův velký žal nad ztrátou manželky Otilky i nad smrtí jeho učitele a tchána Antonína Dvořáka. Symfonie Asrael, neboli Anděl smrti (která je součástí tetralogie Asrael, Pohádka léta, Zrání a Epilog) zazní v podání České filharmonie pod taktovkou Václava Neumanna.

Marcela Kopecká

Svátek má: sv. Pius X. / Johana

Moderuje: Marcela Kopecká
NyníHudební siesta
Skladba: Velké rondo pro klavír, housle, violoncello a orchestr opus 25 (1825) - Rondeau; Autor: Voříšek Jan Václav Hugo; Dirigent: Vavřínek Stanislav; Sóla: Vonášková-Nováková  Jana - housle, Páleníček Jan - violoncello, Čechová Jitka - klavír
13.00Zprávy Proglasu, počasí
13.05Písničky
13.50Dnešek v kalendáři
14.00Pozvánky a písničky
14.30Třikrát z Proglasu: Diana...
15.00Zprávy Proglasu, počasí

Profil Jakuba Čermáka

cermaque_coloursPoslechněte si z našeho archivu profil písničkáře Jakuba Čermáka.

Regiony

Regiony

Rozhovor s Midnight Oil

MidnightOil-Hi-Res-02_mailRozhovor s australskou skupinou Midnight Oil si můžete poslechnout v našem archivu.

Kittchen vydává album coververzí

28-kittchenPísničkář Kittchen nabídl své písně kolegům.

Rozhovor se skupinou Lakuna

lakunaPoslechněte si rozhovor se skupinou Lakuna.

Ivan Hlas: Krásnej dar

hlas_krasnejPřečtěte si recenzi nového alba Ivana Hlase a jeho tria.

Anketa

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music