Faustovská a Nálady

Faustovská a Nálady

Pořad v souvislostech


Koncert vážné a duchovní hudby
Budeme vysílat

Koncert vážné a duchovní hudby
Koncert vážné a duchovní hudby
Vysílali jsme

Koncert vážné a duchovní hudby

Hospodin je spása spravedlivých
Koncert vážné a duchovní hudby
Audioarchiv

Nedělní večerní koncert má tento týden na programu dvě rozměrná díla: Faustovskou symfonii Franze Liszta a klavírní cyklus Nálady a dojmy Zdeňka Fibicha.

V úvodu zazní krátké, zhruba desetiminutové Adagio s variacemi pro violoncello a orchestr od Ottorina Respighiho z roku 1921. Přednese je André Navara a Česká filharmonie pod taktovkou Karla Ančerla. Po něm se rozezní rozsáhlá symfonie Franze Liszta nazvaná Faustovská. Pochází z roku 1857. Liszt ji vytvořil na Goethovo drama „Faust“, které jej poprvé zaujalo, když slyšel Berliozovu skladbu „Faustovo prokletí“. Na rozdíl od Berlioze rozdělil Liszt dílo do tří oddílů nazvaných: „Faust“, „Markétka“ a „Mefistofeles“. V každém z nich představuje jednu postavu, které přiděluje jednu hlavní myšlenku. Faustovskou symfonii pro tenor sbor a orchestr přednese tenorista Jianyi Zhang, Rozhlasový sbor Berlin a Rozhlasový symfonický orchestr Berlín. Nastudoval a provedení řídí Eliahu Inbal.

Od velkolepé symfonie se pak přeneseme k podstatně komornějšímu zvuku klavíru.zdenek_fibich Zalistujeme cyklem Zdeňka Fibicha nazvaným „Nálady, dojmy a upomínky“. Jedná se o souhrnný název pro krátké klavírní skladby (tiskem jich vyšlo 376), z nichž otevřeme čtvrtou řadu, opus 47, která obsahuje čtyři sešity nálad, čtyři sešity dojmů a dva sešity upomínek. Klavírista Marian Lapšanský nám zahraje 29 nálad.