Christof Willibald Gluck

Christof Willibald

Pořad v souvislostech


Hudební siesta
Budeme vysílat

Hudební siesta
Hudební siesta
Hudební siesta
Vysílali jsme
Audioarchiv
14. listopadu 2017 Aktuality k vysílání Autor: Klára Beránková

15. listopadu roku 1787 zemřel ve Vídni reformátor opery 18. století Christoph Willibald Gluck. Jeho osobě a dílu bude věnovaná celá středeční polední Hudební siesta.

Narodil se 2. července 1714 v německém Berchingu. Jeho pradědeček Simon pocházel z Rokycan. Další generace byly ve službách hrabat Lobkoviců. S nimi se skladatelův otec přestěhoval do Erasbachu v Horním Falcku. Tam se oženil a měl 6 dětí – dvě dcery a čtyři syny, z nichž Christoph Willibald byl nejstarší. Když mu byly tři roky, přestěhovala se rodina do severních Čech. Pobývali v Chřibské u Děčína a v Jezeří u Chomutova. V 17 letech – roku 1731 – se Gluck zapsal na filozofickou fakultu Karlovy univerzity v Praze. Pak jej roku 1742 zastihneme v Miláně, kde se poprvé představil jako operní skladatel. O čtyři roky později byl už známý po celé Evropě. Do českých zemí se vrátil v roce 1740, když zemřela jeho matka a o tři roky později při projednávání dědictví po zesnulém otci. V roce 1749 se pražskému publiku představil jako skladatel a jako kapelník významné operní společnosti Giovanniho Battisty Locatelliho. Po kratším pobytu ve Vídni se na konci roku 1751 vrátil znovu do Prahy, aby tu připravil premiéru jedné ze svých oper. Ve čtyřiceti letech se stal kapelníkem dvorní opery a dvorním skladatelem divadelní a komorní hudby ve Vídni. V roce 1774 odešel do Paříže, která se po Vídni stala jeho nejdůležitějším působištěm. Žil zde do roku 1779, kdy dostal mozkovou mrtvici. Po zotavení se vrátil do Vídně, kde žil v ústrani a komponoval jen drobné skladby. 15. listopadu roku 1787 na následky další mrtvice zemřel.

Kromě mnoha dalších zajímavostí z Gluckova života si v rámci polední Hudební siesty budete moci poslechnout jak melodie z jeho oper, tak také instrumentální skladby. Operu Alceste vysíláme od začátku listopadu (každou sobotu večer v rámci pořadu Vstupenka na operu) ve čtyřech dílech na pokračování.

        

Anežka Horáková

Svátek má: sv. Nikefor / Oldřich

Moderuje: Anežka Horáková
NyníPísničky
Píseň: Já v tobě a ty ve mně (2017); Interpret: Deepers; Album: Deepers: Bouřek bál
08.45Radio Vatikán včera
09.00Vážná hudba
09.15Svět (TWR)
09.30Kafemlýnek
10.30Vonička pro milovníky...
11.00Zprávy Proglasu, počasí

Profil skupiny Jablkoň

jablkon_nemecSkupina Jablkoň slavila 40 let. Poslechněte si její profil.

Regiony

Regiony

Album roku 2017

wolfLost_nepripoutanyAlbem roku 2017 je Wolf Lost In The Poem Honzy Žambocha.

Sean Barry a Andrea Kudrnová  

IMG_7544Podívejte se na fotografie z natáčení pořadu s harfeníkem Seanem Barrym a flétnistkou Andreou Kudrnovou.

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music