Poslední dějství Idomenea

Carmen vystřídá Idomeneo

Pořad v souvislostech


Vstupenka na operu/operetu
Budeme vysílat

Vstupenka na operu/operetu
Vstupenka na operu/operetu
Vstupenka na operu/operetu
Vysílali jsme
Audioarchiv

Protože v pondělí 4. prosince uplynulo 225 let ode dne, kdy ve Vídni zemřel Wolfgang Amadeus Mozart, je poslední operou letošního kalendářního roku právě jeho dílo. 

Po tři sobotní večery nahlížíme do opery "Idomeneus, král krétský".

Toto dílo napsal Mozart ve čtyřiadvaceti letech pro mnichovský dvůr, na objednávku bavorského kurfiřta Karla Theodora. Bylo to pro Mozarta ono přelomové období, kdy se snažil dostat jak z vlivu svého otce, tak z područí salzburského arcibiskupa. Tato opera je prvním krokem na cestě k mistrovským dílům, která pak Mozart vytvořil. Mám na mysli opery Don Giovanni, Figarova svatba, Únos ze Serailu, Cosi fan tutte a další. Text Idomenea je napsán v italštině, což v té době bylo naprosto běžné. Italská opera měla ve světě lesk a mnozí evropští skladatelé se snažili na ni navázat. Ani Mozart nebyl výjimkou. Jeho opery se však hudebně brzy od italského vzoru odklonily. A právě opera Idomeneus stojí na pomyslné přelomové hranici. Premiéra se konala 29.ledna roku 1781 na karnevalu v Mnichově, kde ji sám Mozart od cembala řídil. Libreto napsal Giambattista Varesco. O pět let později přepracoval Mozart operu pro koncertní provedení ve Vídni. Poté provedl ještě několik dalších úprav a přesunů hudebních čísel. Nejvíce odlišné je obsazení role králova syna Idamanta, původně interpretovaného kastrátem. Pro koncertní provedení byl jeho part přepracován pro lyrický tenor. Takto poprvé opera zazněla 13. ledna 1792 v Praze v Nosticově divadle. V německy mluvících zemích byla během devatenáctého století prováděna takřka vždy v německém překladu. Děj obsahově čerpá z řecké mytologie – navazuje na Homérovu Ilias.

Poslední dějství opery Idomeneus Wolfganga Amadea Mozarta uslyšíme v sobotu 17. prosince 2016 od 21.20 hodin v rámci pořadu Vstupenka na operu. Stejně jako předchozí dvě zazní z nahrávky, kterou natočili pěvci: 

Idomeneus Robert Gambil

Ilia Britta Stallmeister

Elektra Camilla Nylund

Idamantes Iris Vermillion

Arbakes Christoph Pohl 

velekněz Jacwues-Greg Belobo

hlas věštby Rainer Büsching.

Spoluúčinkuje Chor der Sächsischen Staatsoper a Sächsische Staatskapelle Dresden. Dirigentem nahrávky je Fabio Luisi.

 

 

Jan Novotný
Moderuje: Jan Novotný
NyníDuchovní hudba
Skladba: Stabat Mater Dolorosa - Stála Matka uplakaná; Autor: Caldara Antonio; Dirigent: Christopers Harry; Soubor: The Sixteen
23.50Duchovní slovo
23.58Simeonovo kantikum
00.00Hymna a chorál Svatý...
00.05Blues: Blue Zodiac
00.30Písničky
01.00Vítejte, senioři

David Stypka – recenze

stypka_nebojAlbum Neboj Davida Stypky má tři nominace na Anděla. Přečtěte si naši recenzi.

Regiony

Regiony

Profil skupiny Jablkoň

jablkon_nemecSkupina Jablkoň slavila 40 let. Poslechněte si její profil.

Album roku 2017

wolfLost_nepripoutanyAlbem roku 2017 je Wolf Lost In The Poem Honzy Žambocha.

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music