Jízda králů 2018

Jízda králů 2018

Pestré barvy krojů a koňských ozdob, zpěv, hudba, lokální dobroty i skvělé víno. To vše uprostřed kvetoucího jara – Jízda králů ve Vlčnově je velkolepou přehlídkou ryzí tradice moravského Slovácka. V letošním roce v termínu 25.-27. května.

Jízda králů je neodmyslitelnou součástí lidové kultury od nepaměti. Ta ve Vlčnově je ale výjimečná, nejpopulárnější, a má za sebou několikasetletou tradici. Slavnost každoročně přiláká tisíce návštěvníků a mnoho z nich se vrací pravidelně. Jedinečná je také tím, že chlapci na koni jedou v královské družině pouze jednou za život. 

Tradice je spojená s iniciací. V průvodu jedou mladí osmnáctiletí muži, kteří by v minulosti měli nastoupit na vojnu – tzv. legrúti. Musí obstát v jízdě na koni a všem ukázat, že už nejsou malí kluci. Od přihlížejících vybírají legrúti dary pro samotného krále, což je mladý chlapec z místní rodiny. Vše je doprovázeno lidovou hudbou, zpěvem, tanečními zábavami a samozřejmě výborným jídlem a vínem. 

V pátek je na programu regionální kolo soutěže tanečníků verbuňku. Sobotní večer před jízdou králů - to je obřad, který v sobě nese mystiku spojení minulosti s přítomností. Představuje se družina jezdců i děvčata, která v daném roce také dosáhnou dospělosti. Během programu se veřejnosti ukáže i nový král, jemuž král loňský symbolicky předá vládu.

V rámci odpoledního sobotního pořadu v amfiteátru V Jamě se představí všechny domácí soubory, sbory a muziky včetně dětských.

Jízda králů ve Vlčnově je od roku 2011 zapsána na seznamu UNESCO jako nehmotné dědictví lidstva.

Jízda_králů_2018_program.jpg

Jízda_králů_2018

Album roku 2018

ujd_kryProfily alb nominovaných na Album roku 2018 podle naší výroční ankety.

Regiony

Regiony

Jazz World Photo

czech-jazz-photoDo konce ledna se fotografové mohou hlásit do soutěže Jazz World Photo.

Roman Pokorný hraje Duka Ellingtona

pokorny_cab-cottonJazzový kytarista Roman Pokorný nahrál album skladeb Duka Ellingtona.

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music