Za jihočeským dudákem Miroslavem Stecherem

Za jihočeským dudákem Miroslavem Stecherem

Pořad v souvislostech


Za jihočeským dudákem Miroslavem Stecherem
Budeme vysílat

Muzikanti, to sú chlapci!
Po stopách sběratelů lidových písní
Po stopách sběratelů lidových písní
Vysílali jsme


Muzikanti, to sú chlapci!

Po stopách sběratelů lidových písní

Po stopách sběratelů lidových písní
Audioarchiv

Za jihočeským dudákem, výrobcem dud a fanfrnochů, Nositelem tradice lidových řemesel, vedoucím souboru Úsvit i čerstvým držitelem Ceny hejtmana Jihočeského kraje Miroslavem Stecherem se vydáme ve Folklorním okénku ve středu 6. prosince za pět minut pět odpoledne.

Českobudějovický rodák, patří k nejvýznamnějším osobnostem folklóru nejen jihočeského. Dokazuje to řada jeho vlastních ocenění i cen, které získaly formace, které umělecky vede (Malá dudácká muzika, Stylizace, Jihočeský soubor písní a tanců, BUDUS) nebo se na jejich činnosti podílí (DFS Úsviťáček).
Jeho muzikantský talent (hraje na několik nástrojů, včetně různých typů dud) i původní profese vyučeného kovomodeláře (dokonalá řemeslná zručnost) ho přímo předurčuje k další z jeho milovaných aktivit: výrobě lidových hudebních nástrojů. Vyrábí je přes třicet let a jako dudák zná dokonale veškerá „úskalí“ svého milovaného nástroje. Naučil se na hrát jako dvanáctiletý v dětském folklorním souboru Jitřenka, kde byl jako tanečník.

Později přešel Miroslav Stecher do Jihočeského písní a tanců Úsvit jako tanečník a vedoucí muziky a v roce 1968 po odchodu obou tehdejších úsviťáckých dudáků, kdy neměl souboru kdo  na dudy hrát, začal se ve hře zdokonalovat a stal se sólovým dudákem. Pochopitelně jej zajímalo i jak se vlastně dudy vyrábějí, a po létech začal stavět dudy sám. 

Je stálým lektorem obnovené Dudácké dílny s podtitulem Co si může a musí správný dudák udělat sám. Byl spolu s L. Jungbauerem, V. Kováříkem a M. Mackovou roku 2011 iniciátorem téměř po dvaceti letech obnoveného workshopu, kde se zaměřil  na problematiku technologie výroby a oprav nástroje.
Roku 2012 byl M. Stecherovi udělen za výrobu lidových nástrojů ministrem kultury ČR prestižní titul Nositel tradice lidových řemesel.
Při akcích Jihočeského muzea se s Miroslavem Stecherem lze pravidelně setkávat při dudáckých vystoupeních i velmi vyhledávaných předváděcích akcích, kde návštěvníkům trpělivě ukazuje, jak jeho dudy a fanfrnochy vznikají i jak se na ně hraje.

Foto převzato z FB souboru Úsvit České Budějovice.

Radek Habáň

Svátek má: sv. Apolinář / Ilja

Moderuje: Radek Habáň
NyníPísničky
Píseň: Nevděk světem vládne (1992); Interpret: Znouzectnost; Album: Znouzectnost: Ukolébavky pro nevhodné…
03:00Jak se Vám líbí
03:45Písničky před svítáním
04:45Jitro s dechovkou
05:00Hudebně-zpravodajský...
05:27Myšlenka na den
05:30Hudebně-zpravodajský...

Někdo to rád elektronické 4

floex_john-doePusťte si z archivu 4. díl cyklu Někdo to rád elektronické.

Regiony

Regiony

Perkuse a hlasy v Náměšti

11kytaraSoučástí Folkových prázdnin v Náměšti nad Oslavou bude koncert Perkuse a hlasy.

Ida Kelarová a Čhavorenge

čhavorenge_hejRomaleRozhovor s Idou Kelarovou o dětském romském sboru Čhavorenge uvedeme v srpnu.

Témata Jak se vám líbí

boskovice_hradPodívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music