Po stopách sběratelů lidových písní VIII.

Po stopách sběratelů lidových písní VIII.

Ve středu 14. března 2018 v 16.55 se vydáme na Lašsko za sbormistrem, hudebním pedagogem a sběratelem Františkem Lýskem. V letech 1930 – 50 zapsal na 1400 lašských písní. A právě na tuto sbírku se zaměří další díl cyklu Po stopách sběratelů lidových písní.

V roce 1994 byla založena Nadace Františka Lýska pro rozvoj dětské hudebnosti a na podporu hudební výchovy na základních školách. Založili ji bývalí zpěváčci dětských sborů Františka Lýska (Jistebničtí zpěváčci, Dětský sbor z Baťova a Brněnský dětský sbor) a vznikla při příležitosti nedožitých 90. narozenin sbormistra.

Cena Františka Lýska je ocenění, které od roku 1988 udělují sbormistrům dětských sborů a sborů mládeže udělují Unie českých pěveckých sborů, Sdružení sborových dirigentů AHUV, Nadace Český hudební fond a Lýskův nadační fond. První laureáti ocenění byli sbormistři Jiřina a Milan Uherkovi.

Festival Poodří Františka Lýska vznikl v roce 2004 při stém výročí narození hudebního pedagoga a sbormistra. Svým zaměřením naplňuje jeho hudebně pěvecký a folklorní odkaz. Pořadatelem festivalu jsou obce Stará Ves nad Ondřejnicí (sídlo Lašského souboru písní a tanců Ondřejnica), Jistebník, (místo působení Jistebnických zpěváčků ve třicátých létech minulého století) a Městský obvod Ostrava-Proskovice (rodná obec Františka Lýska). Organizaci festivalu zajišťuje festivalová rada a realizační týmy v jednotlivých obcích. Festivalu se zúčastňují dětské i dospělé pěvecké soubory a folklorní soubory. Součástí programu jsou semináře pro učitele hudební výchovy, sbormistry a zájemce s tématikou současnosti i historie pěveckých sborů a folkorních souborů, jejich interpretů, zajímavostech a zvláštnostech jejich repertoáru a diskuse k tématům.

Pavel Chaloupka

Svátek má: bl. Serapion / Radek

Moderuje: Pavel Chaloupka
NyníPísničky
Píseň: Modern Friendship (2017); Interpret: Thile Chris, Jarosz Sarah; Album: Thile Chris: Thanks For Listening
08.45Radio Vatikán včera
09.00Vážná hudba
09.15Zrcadlo (TWR)
09.30Vítejte, senioři
10.30Vonička lidových písní
11.00Zprávy Proglasu, počasí

David Stypka – recenze

stypka_nebojAlbum Neboj Davida Stypky má tři nominace na Anděla. Přečtěte si naši recenzi.

Regiony

Regiony

Profil skupiny Jablkoň

jablkon_nemecSkupina Jablkoň slavila 40 let. Poslechněte si její profil.

Album roku 2017

wolfLost_nepripoutanyAlbem roku 2017 je Wolf Lost In The Poem Honzy Žambocha.

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music