Muzika v krvi VII. - Rod Prachařů z Kuželova

Muzika v krvi VII. - Rod Prachařů z Kuželova

Pořad v souvislostech


Muzika v krvi - Zpěvácké a muzikantské rody Slovácka
Budeme vysílat

Primáš Jožka Kobzík
65 let s Ondrášem
65 let s Ondrášem
Vysílali jsme


Primáš Jožka Kobzík

Z kraje pod Hostýnem

Z kraje pod Hostýnem
Audioarchiv

V dalším pokračování cyklu Muzika v krvi vám ve Folklorním okénku ve středu 27. března v 16.55 Helena Bretfeldová představí dva stejnojmenné, navzájem nepříbuzné horňácké rody Prachařů: trojici bratrů Jana, Františka a Juru Prachaře a zpěváka Martina Prachaře.

Bratři Prachařové patřili k respektovaným interpretům horňácké lidové písně od 50. let minulého století: byli kmenovými zpěváky Cimbalové muziky Jožky Kubíka, později zpívali s HCM Martina Hrbáče. Nejvýraznějším zpěvákem byl Jiří Prachař (1934-2014), který za studií na brněnské veterině postupně zpíval se souborem Medica, ve Slováckém krúzku i s BROLNem. Na přítele zavzpomíná Jindřich Hovorka, ze záznamu uslyšíte vzpomínky samotných bratří i jejich nezaměnitelné hlasy.

Originálním zpěvákem je i Martin Prachař (*1974), který začínal v souboru Velička, později spoluzakladal HCM Jarka Miškeříka, která natočila vyjímečné eponymní CD v roce 1995. Dnes příležitostně vystupuje s Musicou Folkloricou, s níž také natočil své profilové album Opytaj sa Malana (2014).