Musica Pura 2018

Musica Pura 2018

Pořad v souvislostech


Musica Pura 2018
Budeme vysílat

Už na vojnu rukovat mám
Na kraj Ameriky
Na kraj Ameriky
Vysílali jsme


Už na vojnu rukovat mám

K osmdesátinám Jaroslava Krčka

K osmdesátinám Jaroslava Krčka
Audioarchiv
20. listopadu 2018 Folklorní okénko Autor: Kateřina Kovaříková

Už jen pár dní dělí příznivce od zahájení 4. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Musica Pura, který se koná od 29. listopadu do 2. prosince v Ostravě. Čtyřdenní svátek virtuózních instrumentálních i pěveckých kreací inspirovaných lidovou hudbou přináší opět po roce pestrobarevnou paletu žánrů z různých koutů Evropy. Folklorní okénko nabídne ve středu 21. listopadu nahrávky z minulých ročníků festivalu i pozvání na koncerty jeho letošního ročníku. Poslouchejte v 16.55.

Vážení a milí, v plynutí ročních dob svého pobytu na zemi vnímám muziku stále intenzivněji jako životní filozofii, která směřuje k jedinému cíli: k hudební pravdě... Hudbu pravdy se snažím stále nacházet, po léta se jí učím od těch, kteří ji v sobě mají a cítím povinnost ji ukazovat těm, kteří o ni upřímně stojí. Hudba, jako nedílná součást kulturního života má podobu jakéhosi pátého ročního období, které pulzuje od jara až do zimy na nadčasové frekvenci plné zvyků, tradic a rituálů, ale také obměn a inovací. I Mezinárodní hudební festival MUSICA PURA je ryzí hudbou pravdy, která ve vůni písní, tanců a melodií beze slov přináší všem pozorně naslouchajícím nekonečnou krásu a radost. Festivalovému týmu i mě osobně se tak dostane zadostiučiněnín i hřejivého pocitu, že jsme potěšili duše i srdce mnohých hudbymilovných posluchačů, kterým je tak v životě možná zase o něco více do zpěvu... Jan Rokyta, ředitel festivalu Musica Pura.

Návštěvníci ročníku 2018 se mohou těšit na úvodní čtvrteční koncert, který bude opět symbolem společného muzicírování ostravské folklorní scény, ve kterém se poprvé představí OSTRAVA CIMBALOM YOUTH ORCHESTRA – mládežnický folklorní orchestr, 
složený z mladých folklorních muzikantů z Ostravy a okolí.

Páteční večer zve do světa transylvánské hudby z oblastí severozápadního Rumunska, a to v podání virtuózních hudebníků z města Baia Mare. Houslista Dan DANIEL a Ensemble ETHNOS přijede do Ostravy s lidovou kapelou, čítající pět špičkových muzikantů a jednoho zpěváka.

Sobotní podvečer se koná v koncertním studiu 1 Českého rozhlasu Ostrava. Aktéry večera budou charismatická zpěvačka a performerka Karolina CICHA & Company. Jejich koncertní program “9 jazyků” je symbolem různorodosti polské kultury a obsahově čerpá z bohatství
zpěvaččina rodného regionu “Podlasie” na úplném severovýchodě Polska.

Zlatým hřebem čtvrtého ročníku festivalu bude vystoupení světové sopranistky Martiny JANKOVÉ a barytonisty Romana HOZY. Za doprovodu šestičlenného souboru Ensemble FLAIR a dětského pěveckého sboru ZPĚVÁČEK zazní program pod názvem KOUZLO VÁNOC. 
Slezské, lašské a valašské adventní písně a koledy jsou pro rodačku z Moravskoslezského kraje Martinu Jankovou významným poutem ke svým kořenům i k rodnému kraji, zejména v dobách jejího dlouholetého působení v zahraničí.