Dostaveníčko pod Chodským hradem 2017

Dostaveníčko pod Chodským hradem

Pořad v souvislostech


Dostaveníčko pod Chodským hradem
Budeme vysílat

Pozvánka na Mezinárodní folklorní festival Strážnice 2018
Muzikanti, to sú chlapci!
Muzikanti, to sú chlapci!
Vysílali jsme


Hdyž dudy zabečí, každyj si poskočí...

Vím já jeden hájíček

Vím já jeden hájíček
Audioarchiv

Zdeněk Vejvoda z Etnologického ústavu Akademie věd České republiky zve k poslechu svého autorského pořadu z Chodských slavností 2017, které se konaly v polovině srpna v Domažlicích. Dostaveníčko pod Chodským hradem si daly Lidová muzika z Třemošné a Strakonická dudácká muzika. Poslouchejte ve středu 6. září za pět minut pět odpoledne.

Lidová muzika z Třemošné patří mezi nejvýraznější západočeské kapely, i když byla založena teprve v roce 2006. Pravidelně spolupracuje s plzeňským studiem Českého rozhlasu, koncertuje a natáčí snímky našich předních upravovatelů lidových písní. V této práci navazuje na tradici slavného Plzeňského lidového souboru, v jehož čele se vystřídaly osobnosti typu Zdeňka Bláhy, Jaroslava Krčka či Zdeňka Lukáše. Samotní členové kapely však Lidové muzice z Třemošné poskytují potřebné autorské zázemí, zejména ve tvorbě kapelníka Dalibora Bárty, dále vynikajícího dudáka a skladatele Josefa Kuneše a konečně i Zdeňka Vejvody.

Mladá dudácká muzika ze Strakonic vznikla v roce 2006. Nástrojové obsazení vyplývá z tradičního obsazení tzv. "velké dudácké muziky" tj. Es klarinet, B klarinet, dvoje dudy, dvoje housle, viola a kontrabas. Celkově má 10 členů, jejichž věkový průměr je 22 let. Soubor zpracovává folklorní materiál z jižních Čech, Chodska, především ale z oblasti Prácheňska a vystupuje v tradičních prácheňských krojích. Muziku založil ve svých čtrnácti letech kontrabasista Patrik Ředina a dodnes je jejím organizačním i uměleckým vedoucím a upravovatelem písní. Každoročně Mladá dudácká muzika uskutečňuje desítky vystoupení po celé České republice. Pravidelně vyjíždí koncertovat do sousedního Německa. V roce 2016 muzika oslavila deset let své existence a natočila své druhé profilové CD "Copa to v tom houští děláte". Vyvrcholením desetileté činnosti byl výjezd do Číny.