Dopravní nehody v lidové písni

Dopravní nehody v lidové písni
28. listopadu 2017 Folklorní okénko Autor: Kateřina Kovaříková

Téma zdánlivě žertovné, ve skutečnosti však smutné až baladické. Ve Folklorním okénku přinese Helena Bretfeldová ve středu 29. listopadu v 16.55 několik ukázek popěvků, které dokládají, že lidová slovesnost roubovaná na melodii plnila v určitém dějinném období úlohu zpravodajské informace. Poslechnete si melodie z Horňácka, Uherskohradišťska, Zlínska, Strážnicka i Kyjovska.

Námět tragédie, při níž vůz s chlapci cestujícími za prací srazí a usmrtí mladou dívku, přičemž viníkem nehody je dívčin milý, nám představí Věra Domincová (Bílovští pacholci), Anna Kománková a Dušan Holý (Javorničtí chlapci), Josef Laža (Mladcovští pacholci) a František Segrado (Tý lhočtí pacholci). Krásnou baladu s jinotajem (Janošek neuhlídá stádo krav a jedna z nich usmrtí vzácného páva; mladík je potrestán nuceným snatkem) představí František Černý. Vtipnou dopravní nehodu opilého Valacha,jemuž z vozu vypadne žena a náležitě mu za to laje, v symbolické vzpomínce na královnu valašské písně Jarmilu Šulákovou se pro tentokrát rozloučíme.

Jan Novotný
Moderuje: Jan Novotný
NyníDuchovní hudba
Skladba: Stabat Mater Dolorosa - Stála Matka uplakaná; Autor: Caldara Antonio; Dirigent: Christopers Harry; Soubor: The Sixteen
23.50Duchovní slovo
23.58Simeonovo kantikum
00.00Hymna a chorál Svatý...
00.05Blues: Blue Zodiac
00.30Písničky
01.00Vítejte, senioři

David Stypka – recenze

stypka_nebojAlbum Neboj Davida Stypky má tři nominace na Anděla. Přečtěte si naši recenzi.

Regiony

Regiony

Profil skupiny Jablkoň

jablkon_nemecSkupina Jablkoň slavila 40 let. Poslechněte si její profil.

Album roku 2017

wolfLost_nepripoutanyAlbem roku 2017 je Wolf Lost In The Poem Honzy Žambocha.

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music