Zemřel Milan Križo

Zemřel Milan Križo

V pátek 13. srpna 2021 ve věku 93 let zemřel Milan Križo, zpěvák lidových písní ze slovenského Podpolanie, vysokoškolský pedagogog a mezinárodně uznávaný odborník na lesnickou botaniku.

 

Milan Križo se narodil v Hrochoti. Studoval na Mendelově univerzitě v Brně, kde začal také vyučovat. Později působil na vysokých školách ve Zvoleně a v Banské Bystrici. 

Byl výrazným zpěvákem a nositelem lidové kultury oblastí středního Slovenska. V roce 1949 založil v Brně univerzitní folklórní soubor Poľana, který bez přerušení funguje dodnes. Dlouhá léta působil jako sólový zpěvák Brněnského rozhlasového orchestru lidových nástrojů, později také v Orchestru ľudových nástrojov Bratislava, účinkoval a nahrával lidové písně s mnohými regionálními muzikami. 

Aktivně spolupracoval při organizování festivalu Akademický Zvolen, folklorních slavností Pod Poľanou nebo Očovská Hruda, býval častým porotcem v soutěžích v oblasti interpretace lidových písní.

Prof. Ing. Milan Križo, DrSc. patřil k nejvýznamnějším osobnostem slovenské vědy, pedagogiky a kulturního dění. Přes svůj vysoký věk byl neustále v kontaktu se svými studenty i bývalými absolventy a byl velmi aktivní ve společenském i kulturním dění.

Čest jeho památce!

Nové album skupiny Adorare

IMG_4930_AdorareSeznamte se s novým albem valašské křesťanské kapely Adorare

Regiony

Regiony

Brazilský hudebník Cláudio Jorge

jorge-claudio_samba-jazzBrazilský hudebík Cládio Jorge spojuje sambu a jazz.

Rozhovor s duem Ensoi

ensoi_water-ringsPoslechněte si rozhovor s elektropopovým duem Ensoi.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web