Vydejte se Krajinou času s ONDRÁŠEM

Vydejte se Krajinou času s ONDRÁŠEM

Ve čtvrtek 28. března 2019 se můžete vypravit na toulky rozmanitou folklorní krajinou v premiérovém představení Vojenského uměleckého souboru ONDRÁŠ. Pořad Krajinou času, ve kterém se v Divadle Bolka Polívky v Brně představí obě profesionální části souboru, zahájí sezónu, v níž soubor oslaví již 65 let od svého založení.

Krajinou času je pestrá mozaika folklorních tanců a hudby z vybraných regionů Čech, Moravy, Slezska i Slovenska. Ačkoli zrovna není čas Vánoc, setkáme se u pomyslné štědrovečerní tabule. Na té se objevují pokrmy i předměty připomínající práci, zvyky a události, které se odehrály v průběhu celého roku. Každý z těchto motivů je pak volnou inspirací pro jednotlivá čísla. Témata jsou zpracována pro taneční a hudební profesionální skupinu 5 tanečních párů, 12 muzikantů a zpěvačku.

„Pro režiséra zvyklého na herce je práce s tanečním souborem velký rozdíl. Neustále si musí opakovat, že diváci folkloru jsou zvyklí na něco jiného, než ti divadelní. Více než charaktery daného tance se zabývám emocemi, temporytmem a vztahy mezi postavami,“ říká Tomáš Koňařík, režisér představení, a dodává: „Chtěli bychom divadelní prostředky využít tak, aby vynikly jemnější emoce, kterými se v tanečních formách umělci obecně nevyjadřují.“ Mezi hudebními upravovateli figuruje například cimbalista Jiří Gužík, dlouholetý bývalý člen souboru, nebo Jan Rokyta ml., který v posledních letech s ONDRÁŠEM často spolupracuje. Při tvorbě choreografií se vystřídalo také více autorů, například Ladislava Košíková (Hradišťan, Uherské Hradiště), Stanislav Marišler (SĽUK, Bratislava) či Kateřina a Tomáš Jehličkovi (Mladina, Plzeň).

Je to právě regionální rozsah ONDRÁŠE, co jej kromě toho, že je jediným profesionálním souborem svého druhu u nás, činí unikátním. Premiérové představení je benefiční, výtěžek ze vstupného bude věnován Nadačnímu fondu dětské onkologie Krtek a Vojenskému fondu solidarity.

ONDRÁŠ byl založen v roce 1954 a ke svému půlkulatému výročí letos chystá dvě premiéry. Premiérové představení celosouborového pořadu kRok za kRokem se uskuteční na podzim, mimo tyto přípravy se však soubor zúčastní i řady festivalů a akcí po celé České republice. Nejznámější z nich bude Mezinárodní folklorní festival Strážnice, kde vystoupí po boku souboru SĽUK, čeká jej však i reprezentace České republiky v zemích Pobaltí.