Českolipský komorní cyklus v roce 2022

Českolipský komorní cyklus v roce 2022

I pro letošní rok připravil spolek ARBOR další pokračování Českolipského komorního cyklu. Popáté se tak v České Lípě uskuteční od března do prosince šest komorních koncertů s nabídkou klasické hudby a drobným zpestřením ze světa jazzu. Letošní nabídka láká na významné osobnosti české klasické scény, jako je hornista Radek Baborák, violoncellista Jiří Bárta nebo houslista Roman Patočka, kteří se představí v komorních uskupení. Chybět nebude ani setkání s vokálním uměním společně se souborem Ad vocem a sopranistkou Annou Hlavenkovou, nebo na objednávku cyklu připravený vánoční program renomovaného souboru Musica Florea Marka Štryncla s pěvkyní Alenou Hellerovou. Cyklus letos představí i mladé talenty, zázračné akordeonové duo Martina Kota a Viktora Stockera, a vrací se i k oblíbenému open-air koncertu v městském parku, který bude tradičně přístupný zdarma a představí Lípa Musica Jazz Quartet. Hudební setkání se uskuteční převážně v českolipském kostele Mistra Jana Husa, vánoční program nově zasazuje do dalšího českolipského sakrálního prostoru – kostela Narození Panny Marie. Předprodej vstupenek bude zahájen 7. února.

Hlavní rubrika: Klasika
Rubriky: Klasika, Akce
Datum: 24. března 2022 — 31. prosince 2022
Místo: Česká Lípa
Organizátor: spolek ARBOR

čt 24/3/19 h

Česká Lípa, kostel Mistra Jana Husa

Goldbergovy variace

J.S. Bach: Goldbergovy variace, BWV 998 v úpravě pro smyčcové trio od Dmitrije Sitkovetského

Roman Patočka – housle, Jakub Fišer – viola, Jiří Bárta – violoncello

 

Ještě na konci dvacátého století se vědci dohadovali o přesných detailech vzniku tohoto ikonického Bachova díla, ale mnozí se přiklánějí k tomu, že si ho na skladatelův popud objednal J. G. Goldberg. Jeho úkolem bylo hrát pro hraběte Keyserlingka, chronického nespavce, který potřeboval hudbu, aby ho ukolébala ke spánku. Goldbergovy variace patří k nejsložitějším dílům, která kdy byla napsána pro klávesové nástroje, ale dílo nezní jako úžasně složité kompendium, kterým je. Hudba je klamně jednoduchá a procítěná, naplněná ušlechtilým klidem, i když je interpret nucen k ďábelsky krkolomným kouskům. Nikdy nekypí ani nedrhne a samozřejmě nikdy není nudná. Toto dílo je vznešené a soucitné, půvabné i vřelé, je to ukázka v hudební historii nepřekonaného řemesla a opravdové, poetické imaginace. I po stovkách let od svého vydání zaujímá badatele a vyzývá k novým pojetím, jakým je i pozoruhodná Sitkovetského verze pro smyčcové trio.

út 26/4/19 h

Česká Lípa, kostel Mistra Jana Husa

Trio JADIN

Ch. Koechlin: Quatre petite pièces pour piano, violloncello, cor

  1. Baborák: l´Orangerie – burleska
  2. Kelly: Introduction and Dialoque op. 20
  3. Bartók: Rumunské tance
  4. Takeshima: Stone in the pond
  5. Piazzolla: Tres piezas breves op.4

Trio Jadin:

Radek Baborák – lesní roh,

Hana Baboráková – violoncello,

Andrea Mottlová – klavír

Originální nástrojové obsazení klavír, violoncello a lesní roh představí v dubnu Trio Jadin složené z prvotřídních hudebníků, kteří mají společné muzikantské cítění, vkus a vášeň pro komorní hudbu. Neobvyklá kombinace lesního rohu, violoncella a klavíru může na první poslech působit pro svou melodickou podobnost nečekaně. Přesto v tomto obsazení nalezl zalíbení francouzský skladatel Louis Jadin nebo někteří soudobí autoři. Trio představí i skladby francouzského skladatele přelomu 19. a 20. století Charles-Louis-Eugèna Koechlina, který komponoval přímo pro toto nástrojové obsazení, úpravu temperamentních Rumunských tanců Bély Bartóka, doyena tanga Astora Piazzolly či kompozice soudobých skladatelů Roberta Kellyho a Satoshiho Takeshimy. Radek Baborák navíc uvede svoji vlastní kompozici – burlesku l`Orangerie. Zavřete oči a přijměte pozvání na luxusní dýchánek s komorní hudbou, ne tak upatý, jaký si v dávných dobách vychutnávala šlechta v zámeckých oranžeriích, nýbrž provoněný francouzským šarmem a opojený plnokrevnou zemitostí, krásou i tajemností roztančené Transylvanie či Argentiny…

út 24/5/19 h

Česká Lípa, kostel Mistra Jana Husa

Hudba mezi nebem a zemí

Radesca di Foggia / F. Turini / G. Finger / H. I. F. Biber / N. Vallet

Ad vocem: Anna Hlavenková – soprán, Marek Špelina – flétny, Jakub Michl – viola da gamba, Přemysl Vacek – theorba

České země se během rudolfínského období staly rušnou hudební křižovatkou raně novověké Evropy. Nejmodernější trendy přicházející především ze severní Itálie se v pražské císařské rezidenci střetávaly s francouzskými, německými, anglickými či dokonce orientálními vlivy kontaminujícími přetrvávající renesanční stile antico. Na intenzivní spolupráci mezi evropskými hudebními centry bylo možné navázat až po skončení Třicetileté války, kdy se ve druhé polovině 17. století na naše území pomalu navracel život. Především šlechtické kapely, formující se v tomto období, přinesly české hudbě nejen propojení s okolním světem, ale také „vychovaly“ řadu vynikajících skladatelů a virtuózů, kteří nepřehlédnutelným způsobem spoluvytvářeli evropskou barokní kulturu. Objevte skladby neprávem opomíjených a pozapomenutých autorů, obdivuhodný poklad, který z prachu archivů a sbírek ve snaze přiblížení se zvukové podobě staré hudby a odkrytí její původní krásy a smyslu s citem oživuje Vackův unikátní soubor Ad vocem.

21/6/19h

Česká Lípa, altán v městském parku (v případě nepříznivého počastí kostel Mistra Jana Husa)

Jazz v parku

  1. Brubeck: Take Five
  2. Hancock: Cantaloupe Island
  3. Davis: All Blues
  4. Shorter: Footprints
  5. Hubbard: Little Sunflower
  6. Coltrane: Mr. PC, ad.

Lípa Musica Jazz Quartet:

Jan Špringl – alt saxofon, David Mašek – klavír, Miloš Peter Klápště – kontrabas, Otto Hejnic – bicí

Zahradní altán v městském parku letos opět ožije hudbou a vy se můžete těšit na svěží letní večer plný skvělých jazzových standardů v podání jazzového kvarteta, které se zrodilo pod záštitou Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica. Čtveřice vynikajících profesionálních muzikantů, kteří jsou i sólově úspěšní na poli klasické, jazzové, populární, experimentální i filmové hudby, vám zlehka dokáže, že jazz má prostě v krvi… Zažijte uvolněný hudební večer v příjemném plenéru a ve znamení slov legendárního Milese Davise: „Dobrá hudba je dobrá bez ohledu na to, o jaký druh se jedná…“

22/11/19h

Česká Lípa, kostel Mistra Jana Husa

Zázračný akordeon

Vivaldi / F. Angelis / A. Piazzolla / G. Hermosa / J. S. Bach / D. Scarlatti / F. X. Brixi / K. Jenkins / M. Laštovičkov / A. Nyznyk / V. Semenov

Martin Kot a Viktor Stocker – akordeon

Podzimní část otevře cyklus setkáním se zázračnými mladými hudebníky a nástrojem, jenž přes mnohdy používané hanlivé označení zednický klavír či dokonce dršťky, odkazující na jeho „tango-šansonový“ lidový původ v barech, kabaretech a jiných zábavních podnicích, zažívá renesanci a proniká stále častěji do koncertních sálů. O jeho širokých možnostech a svébytné kráse vás v průřezovém programu světovou hudební literaturou přesvědčí mladý akordeonista Martin Kot (19) a Viktor Stocker (13), držitelé prestižního ocenění Zlatý oříšek a řady dalších cen z mezinárodních klání, kteří dnes již navzdory útlému věku patří ve svém oboru bez nadsázky ke světové špičce.

13/12/2020/19h

Česká Lípa, kostel Narození Panny Marie

Vánoční koncert souboru Musica Florea

Anonym (17. Stol.): Sonata a 3

Gregor Joseph Werner (1693-1766): Pastorella il Natale del nostro Signore

Carl Rosier (1640-1725): Sonata I

Guiseppe Sammartini (1693-1751): Concerto grosso – Vánoční koncert Nr. 6 op.5

Antonio Vivaldi (1678-1741): Koncert pro dvě příčné flétny a smyčce, RV 533

Joh. Sebastian Bach (1685 - 1750) : Jauchzet Gott in allen Landen, BWV 51

 

Alena Hellerová – soprán

Musica Florea

Marek Štryncl – umělecký vedoucí

Závěrečný koncert cyklu tradičně nabídne program věnovaný tematice adventní doby a vánočních svátků. Po folklórně zaměřených vánočních koncertech se tentokrát můžete těšit na slavnostní barokní program složený z vánočních a pastorálních děl v podání renomovaného souboru zaměřeného na autentickou interpretaci staré hudby. Barokní doba a jej velký příklon k víře a zbožnosti dovedly oslavy Vánoc k duchovní velkoleposti a dokonalosti. Barokní hudba se stala výjimečným nositelem a šiřitelem duchovního poselství, které k nám dodnes promlouvá radostí, nadějí, světlem a povzbuzením. Zastavte se v době adventní a nechte na sebe dýchnout posvátné kouzlo „il Natale del nostro Signore“, jak zní titul Wernerovy pastorely…

NyníHudební zastavení
Skladba: Missa de Beata Mariae Virgine pro 4 hlasy - Agnus Dei; Autor: Isaac Heinrich; Dirigent: Procter Michael; Soubor: Ensemble Hofkapelle
19:00Večerní zíváček
19:15Jak se vám líbí
20:00Zprávy ČRo Plus
20:05Písně
20:15Dotýkání světla
20:45Radio Vatikán (slovenské...

Hudební výlet do Pobaltí

JUUK_MulkaStabule_obalCDVydejte se s námi za hudbou Litvy, Lotyšska a Estonska.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Francie

kiledjian_the-otium-mixtapeZveme vás na hudební výlet do Francie.

Tri Nguyen – sólo pro dva nástroje

nguyen-tri_duos-aloneVietnamský hudebník Tri Nguyen natočil album pro dva sólové nástroje.

Anketa Album roku 2023 – druhá desítka

krajina-ro_mlhoviny_obalCDPodívejte se na první výsledky ankety Album roku 2023.

Témata Jak se vám líbí

Hansen_studio_2024Podívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web

Darujte Proglas!