Inaugurační koncert brněnského šéfdirigenta

Inaugurační koncert brněnského šéfdirigenta

Americká klasika 20. století a česká známá i méně uváděná díla. Dvě stěžejní dramaturgické linie 63. sezony Filharmonie Brno. Takový je i inaugurační koncert nového šéfdirigenta Dennise Russella Daviese. Zazní na něm Dvořákova Symfonie č. 1 „Zlonické zvony“ a po přestávce skladba Harmonielehre Johna Adamse. V české premiéře.

Koncert se uskuteční v úterý 18. září od 19 hodin v sále brněnského Stadionu.

„Česká a americká hudba sehraje v naší dramaturgii nadcházejících sezon velkou úlohu a můj inaugurační koncert to ilustruje dvěma významnými díly, o nichž mohu s jistotou říci, že se nikdy předtím neocitla vedle sebe na jednom koncertním programu: Dvořákova Symfonie č. 1, mladistvé dílo překypující energií a nápady, pocta Beethovenovi a skladba se značnými mladistvými nedostatky a fantazií, jež je naneštěstí zřídka koncertně provozována, v konfrontaci s Harmonielehre (Naukou o harmonii) Johna Adamse, asertivní americkou odpovědí na hodnoty velké středoevropské hudební tradice. S Johnem se znám a jeho hudbu diriguji a hraji už asi čtyřicet let a je mi velkou poctou, že mohu skladbu Harmonielehre v České republice poprvé představit,“ uvedl šéfdirigent Dennis Russell Davies.

Během svého šéfdirigentského angažmá chce využít znalostí a zkušeností, které Filharmonie Brno má s Dvořákovou hudbou a zejména se symfoniemi, a přinést do interpretace těchto děl svou vlastní perspektivu.

Dennis Russell Davies se narodil v Toledu ve státě Ohio a studoval hru na klavír a dirigování na newyorské Juilliard School. Jeho aktivity jako operního a koncertního dirigenta i jako klavíristy a komorního hudebníka jsou charakterizovány rozsáhlým repertoárem, sahajícím od baroka až po nejnovější hudbu naší doby. Davies si získal renomé jednoho z nejinovativnějších a nejodvážnějších dirigentů ve světě klasické hudby a publiku na obou stranách Atlantiku s úspěchem představil pořady, které mu byly výzvou i inspirací. Proslul strhujícími a dobře koncipovanými koncertními programy i svou úzkou spoluprací s mnoha skladateli, mezi něž patří Luciano Berio, William Bolcom, John Cage, Manfred Trojahn, Philip Glass, Heinz Winbeck, Laurie Anderson, Philippe Manoury, Aaron Copland, Hans Werner Henze, Michael Nyman a Kurt Schwertsik.

Na začátku kariéry byl Davies hudebním ředitelem komorního orchestru v Saint Paul v Minnesotě (1972–1980) a šéfdirigentem newyorského American Composers Orchestra (1977–2002). Pak se přestěhoval do Evropy a usadil se v Německu a Rakousku. Byl hudebním ředitelem Stuttgartské státní opery (1980–1987) i šéfdirigentem orchestru Beethovenhalle v Bonnu, hudebním ředitelem Bonnské opery a Mezinárodního Beethovenova festivalu (1987–1995). Vedle toho byl šéfdirigentem Stuttgartského komorního orchestru (1995–2006), s nímž nasnímal komplet 107 symfonií Josepha Haydna na CD, což byla historicky teprve třetí kompletní nahrávka těchto děl.

V Rakousku byl Davies šéfdirigentem Symfonického orchestru vídeňského rozhlasu (1997–2002), v roce 1997 byl jmenován profesorem dirigování na salcburském Mozarteu a v roce 2002 se stal šéfdirigentem Brucknerova orchestru v Linci a ředitelem opery Landestheater Linz. Mimo to měl v letech 2009–2016 i úvazek šéfdirigenta u symfonického orchestru ve švýcarské Basileji. V roce 2014 mu byl v Linci udělen titul „GMD“ (Generalmusikdirektor). V roce 2017 pak jeho funkční období u Brucknerova orchestru i v opeře skončilo.

Jako host Dennis Russell Davies dirigoval řadu renomovaných orchestrů, například v Clevelandu, Filadelfii, Chicagu, San Francisku a Bostonu, jakož i Newyorskou filharmonii a symfonický orchestr Yomiuri Nippon. V Evropě spolupracoval s orchestrem Gewandhausu v Lipsku, římskou Accademia di Santa Cecilia, milánským Orchestra Filarmonica della Scala, Národním španělským orchestrem (Orquesta Nacional de España), filharmoniky v Mnichově, Berlíně, Drážďanech či Petrohradě, Bamberskými symfoniky, Německým symfonickým orchestrem v Berlíně a Královským orchestrem Concertgebouw v Amsterdamu.

Po debutu na festivalu v Bayreuthu v letech 1978–1980 dirigoval opery na Salcburském festivalu, v newyorském Lincoln Center, v Houston Grand Opera, v Hamburské a Bavorské státní opeře, v Chicagské lyrické opeře, newyorské Metropolitní opeře, Národní pařížské opeře, Královském divadle v Madridu a Vídeňské státní opeře.

Během Daviesova působení v Linci bylo v dubnu 2013 slavnostně otevřeno nové operní divadlo. U této příležitosti dirigoval světovou premiéru opery Philipa Glasse The Lost a Straussova Růžového kavalíra. Vedle toho dirigoval v nové budově (Musiktheater) nová nastudování celého Prstenu NibelungůPelléase a MélisandyFalstaffa, Salomé, evropskou premiéru díla McTeague i světové premiéry z per Moritze Eggerta a Michaela Obsta. Daviesova práce měla i klíčový a trvalý dopad na koncertní provoz lineckého Brucknerova orchestru: dirigent rozšířil repertoár o moderní díla a získal orchestru nové publikum, často s ním jezdil na turné a nezanedbával přitom ani stěžejní repertoár, tj. nahrával všechny Brucknerovy symfonie ve všech verzích.

V letech 2016–2018 Dennis Russell Davies hostoval mj. u orchestru Gewandhausu v Lipsku, orchestru berlínského Konzerthausu, Německého symfonického orchestru Berlín, Rozhlasového symfonického orchestru Stuttgart, turínského Orchestra Sinfonica Nazionale, Orquesta Sinfonica de Galicia, u Nové japonské filharmonie a Symfonického orchestru Yomiuri Nippon. Vystoupil na festivalech Pražské jaro (s Filharmonií Brno) a v Ravenně (s Cherubiniho orchestrem).

Počínaje sezonou 2018/2019 zastává post uměleckého ředitele a šéfdirigenta Filharmonie Brno. V téže sezoně hostuje ve Frankfurtské opeře (Peter Eötvös: Tři sestry), u Státního orchestru Stuttgart, Hamburských filharmoniků, Symfonického orchestru vídeňského rozhlasu, Symfonického orchestru Yomiuri Nippon a Symfonického orchestru Španělského rozhlasu a televize v Madridu.

Je členem Americké akademie umění a věd. V prosinci 2014 mu byl francouzskou vládou propůjčen titul komandéra Řádu umění a literatury a v roce 2017 obdržel od rakouské vlády Rakouský čestný kříž za vědu a umění I. stupně.

Hudební výlet do Pobaltí

JUUK_MulkaStabule_obalCDVydejte se s námi za hudbou Litvy, Lotyšska a Estonska.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Francie

kiledjian_the-otium-mixtapeZveme vás na hudební výlet do Francie.

Tri Nguyen – sólo pro dva nástroje

nguyen-tri_duos-aloneVietnamský hudebník Tri Nguyen natočil album pro dva sólové nástroje.

Anketa Album roku 2023 – druhá desítka

krajina-ro_mlhoviny_obalCDPodívejte se na první výsledky ankety Album roku 2023.

Témata Jak se vám líbí

Hansen_studio_2024Podívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web

Darujte Proglas!