Světové melodie v podání dechovky

V posledním únorovém pořadu Hrajte, kapely! budeme hledat v repertoárech dechových orchestrů skladby inspirované světově proslulými písněmi. Zahrají Gloria, Táboranka, Večerka, Soubor svatohorských trubačů, Stříbrňanka, Velký dechový orchestr Posádkové hudby Tábor, Miločanka, Moravěnka, Vacenovjáci, Žadovjáci  a Přespolanka. Nalaďte si ve čtvrtek 26. února 2015 v 16.55.

Píseň osamělého pastevce rozhodně patří mezi ty nejoblíbenější instrumentálky dechových kapel. Skladbu napsal James Last, německý hudební skladatel a dirigent. Píseň před lety proslavil George Zamfir se svojí panovou flétnou. Vy ji uslyšíte v podání trumpetisty Tomáše Kašníka a Večerky.

Skladatele Franze Lehára proslavily především operety. Žil na přelomu 19. a 20. století. Po matce měl maďarské předky, po otci moravské. V roce 1929 měla premiéru opereta Země úsměvů, ve které se projevil tehdejší velmi módní trend milovat všechno orientální. Do Země úsměvů vás zavede Soubor svatohorských trubačů.

Zazní také světově proslulá neapolskou píseň, která opěvuje malebný rybářský přístav Santa Lucia. Rybář v ní zve kolemjdoucí na nádherný večerní výlet lodí po Neapolském zálivu pod zářícími hvězdami. Původní text pochází už z roku 1776.

Velké orchestry si do svých repertoárů zařazují i náročnější skladby, jako je např. Královský pochod Richarda Strausse, německého skladatele pozdního romantismu. Pochod v úpravě Václava Matouška přednese Velký dechový orchestr Posádkové hudby Tábor.

Jako další ukázku si poslechnete Montiho čardáš, známý v podání  cimbálových muzik. Vittorio Monti byl italský skladatel, houslista a dirigent. I když napsal spoustu baletů a operet, jeho nejznámější prací je slavný čardáš z roku 1904. Montiho čardáš zahraje Moravěnka. Na pozoun bude hrát Pavel Šuráň.

Fenomenální americký trumpetista Conrad Gozzo se dožil pouhých 42 let. Kromě vlastní interpretace zanechal také skladby pro trubky. Jednu takovou zahrají Žadovjáci, na trumpetu se představí Miroslav Surka mladší.

K poslechu nabídneme jednu z nejznámějších písní dvojice Simon a Garfunkel. Píseň El Condor Pasa není jejich vlastní, vznikla jako cover verze jihoamerické andské folkové orchestrální skladby. Poprvé melodii použil peruánský skladatel Robles v roce 1913, slavnou se ale stala až díky jmenované dvojici. V roce 2004 prohlásilo Peru tuto píseň jako součást národního kulturního dědictví.

Když Francis Lai, francouzský akordeonista a skladatel, psal muziku k filmu Love story, netušil, že se jeho melodie zapíše do dějin filmové hudby. Za Love story získal Oskara i Zlatý globus. Ústřední melodii filmu v úpravě Miloslava Procházky najdete v repertoáru Vacenovjáků.

Tyto skladby a mnohé další nabízí autorka pořadu Helena Hájková.

Hudební výlet do Pobaltí

JUUK_MulkaStabule_obalCDVydejte se s námi za hudbou Litvy, Lotyšska a Estonska.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Francie

kiledjian_the-otium-mixtapeZveme vás na hudební výlet do Francie.

Tri Nguyen – sólo pro dva nástroje

nguyen-tri_duos-aloneVietnamský hudebník Tri Nguyen natočil album pro dva sólové nástroje.

Anketa Album roku 2023 – druhá desítka

krajina-ro_mlhoviny_obalCDPodívejte se na první výsledky ankety Album roku 2023.

Témata Jak se vám líbí

Hansen_studio_2024Podívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web

Darujte Proglas!