Slyšte, lidé!: ON a ONA

Slyšte, lidé!: ON a ONA
Další vydání pořadu Slyšte, lidé! jsme nazvali ON a ONA. Představíme si v něm zajímavé hudební dvojice, které tvoří muž a žena – v žánrech od folku po elektronickou hudbu. Uslyšíte například dua DVA, Kalle, Leto, Láska, ukrajinskou Zapasku nebo česko-německý projekt Pavoon. Poslouchejte v sobotu 28. března v 19.15 nebo v úterý 31. března v 16.55.

Jihlavští Rendez-fou fungují ve dvou variantách. Buď jako duo – kytarista Jan Fous a zpěvačka a flétnistka Jana Gregárková-Havlová –, nebo jako trio s hráčem na cajón. V kontextu pořadu je však důležité především to, jak plný zvuk dokážou vykouzlit právě jako dvojice.

Alternativnímu folku se věnuje duo Kachna a Zodiac ze středočeských Hořovic. Sami o své tvorbě říkají: „Kde končí folk, tam se ze tmy vynořují Kachna a Zodiac, šansony inspirované keltskou mystikou.“ Spolupracují od roku 2006 a zatím vydali tři alba. Kachna a Zodiac jsou Kateřina Bímová, která hraje na akordeon a perkuse a zpívá, a Antonín Kříž, především kytarista a zpěvák, ale také hráč na buzuki.

Z lidové hudby různých národů východní a střední Evropy čerpá polské duo Karolina Cicha & Bart Pałyga na svém albu Wieloma językami. Dvojice pochází z Białystoku, centra polského regionu Podlesí, který se nachází blízko hranic s Běloruskem. Obklopeni byli nejen hudbou polskou, ale také právě běloruskou, romskou nebo židovskou. Daleko to z Podlesí není do Ruska ani na Ukrajinu, blízko je Litva a ve východním Polsku je dodnes důležitá tatarská menšina. Na lidové písně všech těchto národů se Cicha s Pałygou ve svém projektu zaměřili. „Čerpáme z různých zdrojů a vybíráme si ty písně, které považujeme za nejhezčí a které se nám hodí do konceptu,“ řekla Karolina loni v rozhovoru pro naše rádio. A dodává: „Uvědomila jsem si, že polská kultura je tak pestrá i díky tomu, že ji ovlivňuje kultura různých okolních národů.“

Ze Zlína pochází duo Láska, které v roce 2014 natočilo své první album Teplé místo. Láska jsou Kuba Navrátil s kytarou a mandolínou a Věrka Kafková, která hraje především na housle. „Jako organismus Láska sice teprve hledá, co by chtěla říct, a místy to dělá poněkud neobratně, sem tam se jí ale podaří vyjádřit se tak, že na konci stisknete play ještě jednou,“ píše Jakub Koumar v recenzi pro Full Moon.

Velkým objevem roku 2014 je táborské duo Kalle, které tvoří Veronika Buriánková a David Zeman. Na webu Creative Block o nich píše například Kamila Plísková: „Každá z osmi písní jejich alba Live From the Room má trochu jiný nápad a neveze se na té předchozí, což dokazuje, jak promyšlený debut to je. Album má osm hitů a potom, co dohraje, je ticho zase o něco těžší.“ Album skupiny Kalle bylo nominováno na cenu Vinyla v kategoriích Deska roku a Objev roku a v současné době je nominováno na Anděla v kategorii Alternativní hudba. Vyšlo jednak digitálně a také v limitovaném počtu kusů na kazetě. David Zeman o konceptu dua Kalle říká: „Původní myšlenka byla taková, že si zaznamenáme naše songy na magneťák a vydáme je jen na kazetě tak, že nebudou nikde ke stažení ani k poslechu na internetu. To především z toho důvodu, že jsme většinu ze skladeb na Live from the Room chtěli nahrát ještě jednou ve studiu a ne jen v obýváku na tenký pásek. Vlastně jsme chtěli, aby tu nahrávku slyšelo co nejméně lidí, ale zároveň jsme chtěli mít fyzický nosič pro návštěvníky našich koncertů.“ Nakonec však bylo všechno jinak – album vyvolalo ohlas kritiků, pořadatelů festivalů i běžných posluchačů. A z Kalle se stala jedna z českých hudebních událostí roku 2014.

Na Ukrajině vzniklo v roce 2009 duo Zapaska, které kombinuje živé hraní s elektronickými nástroji. „Všechny kytarové smyčky vytvářím přímo na pódiu, bez jakýchkoliv předehraných vzorů,“ říká polovina dua Janina Špačinska. Její manžel Pavlo Něčitajlo hraje na akordeon nebo foukací harmoniku a ke slovu se dostanou i exotičtější nástroje jako například kalimba nebo rababa. V roce 2011 hrála Zapaska živě u nás ve studiu, o dva roky později nahrála pro bratislavské vydavatelství Slnko Records své první oficiální album Kontur. Na něm se Zapaska žánrově rozmáchla – od akustických momentů až po syntezátorový pop.

S českým duem Kieslowski se vrátíme k folku – nebo k jedné z možných představ o folkové hudbě. Kieslowski jsou kytarista David Pomahač a zpěvačka Marie Kieslowski a jejich písně pojednávají od počátku „o tichých láskách a hlasitých rozchodech, o samotě v davu, touhách, citech“. Tak to David vysvětloval v roce 2011 v časopisu Rock & pop a v podstatě to platí i u nejnovějšího alba Mezi lopatky, které bylo nominované na cenu Apollo. V recenzi Milana Tesaře pro server Brno – město hudby se píše: „Kieslowski do pouhých dvou veršů dokážou ukrýt lásku, touhu, hledání, světlo, tmu a smrt, nebojí se zpívat o něze nebo o tanci cestou z kostela.“ Texty dua Kieslowski na první poslech neoslní básnickými kvalitami, jsou spíše obyčejné, ze života. Ale právě v tom je jejich kouzlo. A také v drobných detailech, které se v nich skrývají.

Úplně jinou představu o hudbě má slovensko-české duo Monikino Kino, tedy Petr Marek a Monika Midriaková. Jejich nástrojové vybavení se skládá z počítačů, klávesových nástrojů a kytar, důležité jsou také texty ve slovenském jazyce, které ovšm píše i Čech Petr. Monikino Kino má dvě nominace na cenu Anděl za rok 2014 – v kategorii Objev roku a v žánrové kategorii Elektronická hudba. Hudební publicista Karel Veselý o Monikinu Kinu píše: „První, čeho si při poslechu všimnete, jsou samozřejmě něžné elektropopové hity, které Monikino Kino tahají z rukávu na počkání, při hlubším zkoumání ale zjistíte, že deska má i zvláštní melancholickou atmosféru. A dá se navíc poslouchat i jako příběh, nebo lépe řečeno několik spojených příběhů – o dospívání, hledání sebe sama anebo vyrovnávání se s rozpadem vztahu.“

Další dvojice je opět mezinárodní. Název Pavoon vznikl jako zkratka z křestních jmen obou protagonistů – českého bubeníka Pavla Fajta a německé pianistky a zpěvačky Oony Kastner. Spolu natočili album Levantis, které se inspiruje tradiční hudbou východního Středomoří, ale současně nabízí zhudebněnou poezii Juana Ramóna Jiméneze, Fernanda Pessoy, Edwarda Estlina Cummingse a dalších básníků. Zároveň byla inspirací ke vzniku alba tvorba arménského skladatele a duchovního vůdce Gurdžijeva, který na svých cestách po Blízkém Východě zachytil „různé hudební motivy, především klidné a hloubavé písně, ne nepodobné moravským baladám“ – líčí Pavel Fajt. Ten hraje v duu velmi často – legendární je jeho společné album s Ivou Bittovou z 80. let, spolupracoval také se sibiřskou zpěvačkou Stěpanidou Borisovou. Říká k tomu, že „odhalenost a pocit odpovědnosti“ je při hraní v duu „o třídu jinde, než když doprovázíš na bubny kapelu, kde se prodíráš zvukem kytar a basy a spíše dotváříš celkový pocit“. V duu je člověk podle Fajta vlastně sólista.

Debbi Love je dvojice, kterou tvoří BioMasha – jinak zásadní postava české slam poetry – a Luděk Kazda, který stíhá obsluhovat kytaru, basu, bicí i syntezátory. Na webu o sobě píšou: „Silným pojítkem Debbi Love je dlouholetý kladný vztah k improvizaci. Všechny ustálené písně, tzv. hity, jsou pouze jejím důsledkem.“ A dodávají: „Jejich snem je hrát dobře a dlouho jako jukebox, aby všichni byli šťastní a nevadilo jim, že skladby nikdy předtím neslyšeli a mnohdy ani potom neuslyší.“

Leto je další dvojice, která byla za loňský rok nominována na cenu Vinyla. Sama se však od ankety distancovala slovy: „Neradi bychom se aktivně účastnili jakéhokoliv náznaku soutěžení, což pro nás Vinyla v určitém směru symbolizuje. Chceme svojí hudbou sjednocovat a ne rozdělovat.“ Leto jsou manželé, kteří si říkají Indoš a Palma, kteří žijí v Olomouci. Jejich první album Zbytky ozářených ploch obsahuje prvky nezávislého rocku 90. let a melancholické alternativní hudby. A „vypráví příběhy přechodových rituálů mezi dětstvím a dospělostí, bezstarostností a zodpovědností“, jak uvádějí pořadatelé Vinyly. Základní obsazení dua Leto tvoří kytary, klávesy a zpěv. Do studia si přizvali živého bubeníka, na koncertech jej nahrazují automatickými bicími. Miloš Hroch na webu Českého rozhlasu upozorňuje ve své recenzi na texty dua: „Palma při jejich psaní nepřemýšlí v rovině slov, jako grafička si je představuje vizuálně. Texty tak vznikají metodou hraničící s psychickým automatismem. Nepíše je, ale maluje.“

Vítězem cen Vinyla za rok 2014 se nakonec stalo duo DVA, tedy Honza a Bára Kratochvílovi, za album Nipomo. DVA patří k nejúspěšnějším českým hudebním formacím ve světě. Za svou hudbu k počítačové hře Botanicula například dostali prestižní cenu, ve svém oboru obdobu Oscarů. A jejich aktuální album Nipomo vyšlo ve Spojených státech. Když v roce 2008 vydali první album Fonók, psala o nich recenzentka webu Musicserver: „Přestože jsou Dva především etničtí, nevyhýbají se moderním technologiím, zvukovým experimentům, nejrůznějším smyčkám a dovedně je mixují se svým etno popem. Díky této dadaistické kombinaci dosáhli něčeho, po čem touží většina muzikantů – jsou originální a jejich zvuk si s něčím jiným spletete jenom stěží.“ Základní koncept dua DVA se od té doby nezměnil. Stále vsázejí na originální zvuk a také na texty ve vymyšlených jazycích. V rozhovoru s Petrem Dorůžkou říká Bára: „Hodně s tím má co do činění cestování. Z každého našeho výletu si přivezeme nějakou inspiraci.“ Jiří Špičák z Českého rozhlasu o fiktivních textech a světech dua DVA soudí: „DVA vymýšlením fikčních světů neutíkají od reality, tahle strategie je pro ně spíš nástrojem pro její upravování.“

Skupina Jablkoň má několik odnoží – rockovou Velkou polní i folkovou Malou lesní Jablkoň. Existuje verze symfonická i spolupráce s houslistou Jaroslavem Svěceným. V rámci Jablkoně vzniklo trampské duo Carvánek a úplně nejnovější variantou je křehké duo kytaristy Michala Němce a zpěvačky Marie Puttnerové Půljablkoň. Album Půljablkoně je aktuálně nominované na Anděla v kategorii Folk.

NyníDopolední proud - Folklor
Písnička: Svatoborské danaje; Sóla: Varmuža Josef, Varmužová Heda; Soubor: Varmužova cimbálová muzika; CD: Na Kyjovsku
11:00Čtení na pokračování
11:23Dopolední proud
11:57Myšlenka na den
12:00Polední modlitba
12:05Hudební siesta
13:45Odpolední proud

Hudební výlet do Pobaltí

JUUK_MulkaStabule_obalCDVydejte se s námi za hudbou Litvy, Lotyšska a Estonska.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Francie

kiledjian_the-otium-mixtapeZveme vás na hudební výlet do Francie.

Tri Nguyen – sólo pro dva nástroje

nguyen-tri_duos-aloneVietnamský hudebník Tri Nguyen natočil album pro dva sólové nástroje.

Anketa Album roku 2023 – druhá desítka

krajina-ro_mlhoviny_obalCDPodívejte se na první výsledky ankety Album roku 2023.

Témata Jak se vám líbí

Hansen_studio_2024Podívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web

Darujte Proglas!