Písničkáři na cestě (referát z kolokvia z Náměště nad Oslavou)

Písničkáři na cestě (referát z kolokvia z Náměště nad Oslavou)
8. srpna 2011 Folk, Aktuality Autor: Milan Tesař

Ve dnech 26. a 27. července probíhalo v rámci Foklových prázdnin v Náměšti nad Oslavou pravidelné odborné kolokvium, tentokrát na téma Cesty za vizí. Nabízíme vám k přečtení a případnému okomentování letošní referát Milana Tesaře na téma Písničkáři na cestě.

„How many roads must a man walk down?“ ptá se Bob Dylan v jedné ze svých nejzásadnějších písní Blowin’ In The Wind. Na tuto otázku nemusí dávat přesnou odpověď, protože odpovědí par excelence je on sám. Za desetiletí své aktivní kariéry procestoval několikrát celý svět, ale ještě důležitější byly cesty, kterými se ubírala jeho tvorba: od akustického folku k folkrocku, od protestsongů ke surrealistickým básnickým textům, od levicových názorů k ryzímu křesťanství a od něj k volnější duchovní inspiraci. A to vše s nejrůznějšími oklikami a zákrutami.

Dylan je na světové písničkářské scéně jen jedním, možná nejvýraznějším, z mnoha autorů. Vždyť jak pestrými cestami se ubírala tvorba Paula Simona, dříve čistého folkaře, později objevitele brazilských a jihoafrických hudebníků. Nebo duchovní cesty Leonarda Cohena, žida fascinovaného mariánským kultem a později meditujícího v buddhistickém klášteře.

A ani mezi českými písničkáři tomu není jinak. I pro ně je cesta klíčovým pojmem: ať už jde o cestu ve významu prostorovém (tedy pohybu z místa na místo), tak o cestu jako symbol nebo filosofický pojem. Cesta může být pro písničkáře nepřítelem, smyslem života, prostředkem i nutným zlem. Pro jednoho je cesta neodmyslitelnou součástí života a tvorby, u jiného médiem, které jej nenápadně posouvá.

„Cesta je prach a štěrk a udusaná hlína“ a „Cesta je bič, je zlá jak pouliční dáma“ zpíval na konci 60. let Karel Kryl v písni Morituri te salutant, jedné z formálně nejdokonalejších písní českého folku, písni plné mrazivých metafor. V roce 2011 jeho generační souputník Vladimír Veit na novém albu Písničkář jakoby odpovídá: „Mašíren marš - Pochodují zas jako kdysi. / Mašírem marš – Řach. Řachy. Řachy. Řach. / Mašírem marš – halasně zas halasí. /  Řach. Řachy - řach! - jen ať se zvedá prach!“ To je cesta zlá, cesta jako vojenský pochod.

Pro Oldřicha Janotu je cesta cílem: „Zrychlený vlak náhle stojí / asi tak v půli cesty / zbývá vzdát čest padlému stroji / a zbytek dojít pěšky // a náhle už není kam spěchat / vítací výbory nebudou čekat / kufry a příbory tu můžeme nechat / až déšť se vsákne tak vystoupí řeka // i cesta může být cíl.“

Martin KyšperskýMartin Kyšperský cestu vnímá jako odlehčení, pokud je na ni člověk připraven: „Kufr zabalíš a do něho dáš jen to nejnutnější / knížku a krém a nějakou věc, která smutek plaší / ještě chvíli pak vidíš jak země i krajina mizí / je důležitý u sebe mít hodně pití.“ Důležité jsou pro něj názvy exotických destinací, které popouštějí uzdu jeho fantazii: „Pláču na posteli v Pákisánu / pak i vstanu… / V Betlíně ber líně chodník / Za kopcem je Lublaň nezahub laň.“

Cesta může v tvorbě písničkářů evokovat svobodu dálek – „Kdysi u silnice stával, deku do půl zad“ (Wabi Daněk), ale také moment, při kterém se mohou naplno projevit manželské rozepře: „Po cestě domů jsem ztratil batožinu s flaškou pro rodinu / Netajím ani, že sám jsem měl na ni už mimořádnou slinu / Objímám ženu, však vidím ten výraz – zmije! – před uštknutím / To byl zas turnus, to byl zas turnus, měli jsme jet tím žlutým.“ (Pavel Dobeš)

Někteří písničkáři si cestu zvolili za ústřední téma svých alb. Cestováním je protknuto album Vlasty Redla Na výletě a v symbolické rovině i jeho „pokračování“ O kolo zpět. Redl se k tématu cestování znovu vrátil na společném albu s Jaroslavem Samsonem Lenkem a Slávkem Janouškem Barvy domova: „Dva mladí básníci u Máců na zahrádce / napsali píseň a šlo jim to celkem hladce / Napsali koledy hity i evergreeny / a teď se jen modlí, ať nemusí do ciziny.“

Do ciziny naopak museli někteří z písničkářů starší generace. Jejich nucené cesty byli inspirací Karlu Krylovi k napsání písně Písničkářský bacil, zatímco on sám toužil po domově ve svém Žalmu 120: „Vyhnaný dostal jsem / útulek v porobě / v salaších ciziny / bylo mi spáti.“ Jaroslav Hutka v písni Emigrace zpívá: „Emigrace bolí, co si s ní teď počnem / Musíme s ní spávat, semenem ji kropit / Mrtvé dítě denně nadějí pak kojit.“

Po revoluci se naopak muzikantům otevřela cesta do svobodného světa. Cestou do Ameriky je inspirována kolekce Pavla Dobeše Něco o Americe. Cestami je fascinován mladý třebíčský písničkář Ondřej Herzán, v jehož tvorbě najdete mimo jiné zážitky z jeho cest do Albánie. Monotematické cestovatelské album Výprava natočilo v roce 2006 na Slovensku duo Longital a cestami do Sudet a procházkami po tamní pozapomenuté krajině je určena sólová tvorba Petra Linharta – jeho druhé album se jmenuje Autobus do Podbořan a obsahuje mimo jiné verše „Stále jsem na cestě / Počkej na mě milá“ (Silvestr) nebo v písni Holub & Frič: „Zní kejhání hus / Mám na krku klíč / Provinční blues / Na cestu pryč / Něco mi nalej / Ať vypadnu snáz / V patách mám malej / Sovětskej svaz / Duše mě bodá do slabin“.

Cesta patří k nejdůležitějším motivům v tvorbě Jardy Svobody ze skupiny Traband. V písni Obešel jsem horu Jarda Svoboda vykonává cirkulární pohyb kolem hory, až zjistí, že zkrvavená stopa, kterou sleduje, je jeho vlastní. Podobně v písni V jejích šlépějích lovec „kráčel tam, kde tušil laň“. „Krok za krokem ji četl v kraji / jak dítě slabikuje z knih / Nezná j, a přesto zná ji, jde za ní v jejích šlépějích.“ O cestě životem pak vypovídá jeden z nejsilnějších Svobodových textů: „Mám kufr plnej přebytečnejch krámů / a mapu zabalenou do plátna / Můj vlak však jede na opačnou stranu / a moje jízdenka je dávno neplatná / (…) / Jsem černej pasažér / Nemám cíl ani směr / Vezu se načerno životem a nevím / Jsem černej pasažér / Nemám cíl ani směr / Vezu se odnikud nikam / a nevím, kde skončím.“

Radůza své texty prokládá frázemi ve francouzštině nebo turečtině, čím navazuje na svou učitelku Zuzanu Navarovou a například její krásný refrén v brazilské portugalštině A deus. „Na hoře hora ledová / já na té hoře ledu / dvě malá srdce přikovám / ach, k cípku nebe vpředu,“ vyzpívává se Radůza ze své cesty do Norska a v jiném písni navazuje: „Do tý dálky / volaj mě alky / lahve od kořalky / čepice a šálky.“ Od těchto konkrétních cest jde Radůza mnohem dál na svém nejnovějším albu Miluju vás. Tam se cesta stává symbolem, už když album začíná slovy: „Ach, domov už tak blízko byl / když osud prásknul do kobyl.“ Symbolika cesty sílí v dalších písních: „Až půjdu po úbočí / až mi na cestu padne zas noc / až mi steče pot pod obočí / vzkřiknu: Nemá zlé nad mnou moc!“ (Až půjdu po úbočí); „Já myslela, že protluču se vším / ale tohle vypadá nad mý síly / kdo touhle cestou šel, každej si všim / že ke konci utrpení sílí / ale že musím, štráduju furt pryč.“ (Ale že musím). Album Miluju vás bylo poznamenáno bojem s těžkou nemocí, podobně jako CD Sinaj písničkářky Evy Henychové, která zpívá o své skutečné i obrazné cestě pouští k uzdravení. V symbolické rovině cestuje Jiří Smrž v písni Cestou z Protivína do Těšínova a také Zuzana Navarová ve skladbě Cesta dom’, zdánlivě nezávazné legrácce, inspirované však očekávanou cestou do nebe. A Robert Křesťan křičí na albu 1775 básní Emily Dickinsonové: „Ale dřív než ti prchnu, lásko němá, rád ještě stopnu něco pro tebe. Dneska ráno pendl do Betléma nebo až zítra taxík rovnou do nebe.“

Cesty do ciziny i do zapomenutých koutů naší země, cesty konkrétní i obrazné, to vše v tvorbě českých písničkářů najdeme. Ale ono janotovské „i cesta může být cíl“ samozřejmě platí i pro životy mnoha umělců. A tak podobně jako Dylan i někteří čeští autoři prošli obrovský kus cesty ve své hudbě a/nebo textech. Vzpomeňme cestu Petra Lutky od legračních hříček po nekompromisní křesťanskou tvorbu hraničící s lidovou barokní zbožností. Nebo cestu Tomáše Kočka od regionální valašské poezie po práci s praslovanskými mýty. Samostatnou kapitolou by pak byly více či méně úspěšné cesty písničkářů-folkařů k plnějšímu hudebnímu vyjádření: Krylovo australské album Dopisy, Nohavicovy pokusy s kapelou, skvěle šlapající Třešňákův Band, kapela Jakuba Nohy nebo nejnovější album Vladimíra Merty Ponorná řeka, natočené s kapelou ETC…

Honza Řepka - písničkář na kolePrávě Merta je asi nejzajímavějším příkladem českého písničkáře cestovatele. I když jako jediný ze tří zakládajících pilířů Šafránu zůstal doma, měl na svém kontě první album natočené ve Francii. Zajímavá však je jeho cesta k renesanční hudbě, k hudbě židovské, k moravským lidovým písním, jeho fascinace horňáckým folklórem. Jenže minimálně stejně zajímavé jsou cesty už zmíněného Oldřicha Janoty – cesty hudební od folku po kapelové i sólové experimenty i cesty textové – od okouzlení východními filosofiemi až po mariánské téma na albu Ora pro nobis.

Cesta však skutečně nemusí být pouze symbolem nebo tématem písní. Cesta může být cílem nebo minimálně důležitým prostředkem k předávání poselství. Cestu jako médium si zvolil písničkář Honza Řepka, který před několika lety ještě jako člen dua Nestíháme zpíval: „O kořeny zakopávám, / mlhou razím cestu svou, / z meze na mez, kroky nepočítám, / tu pozadu, tu po kolenou / jdu!“ Honza Řepka začal úspěšně pořádat cyklotúry, turné, při kterých se z místa na místo přemisťuje na kole, koncertuje v oficiálních sálech i mimo ně, a povyšuje tak cestu na součást svého umění.

NyníKomorní hudba
Skladba: Suita č. 5 d-moll pro cembalo - Allemande (almán); Autor: Pachelbel Johann; Sóla: Franke Helmut - cembalo
02:00Nejen chlebem (Rádio 7)
02:15Písně
03:00Oktáva
04:00Písně
05:57Myšlenka na den
06:00Ranní proud

Hudební výlet do Pobaltí

JUUK_MulkaStabule_obalCDVydejte se s námi za hudbou Litvy, Lotyšska a Estonska.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Francie

kiledjian_the-otium-mixtapeZveme vás na hudební výlet do Francie.

Tri Nguyen – sólo pro dva nástroje

nguyen-tri_duos-aloneVietnamský hudebník Tri Nguyen natočil album pro dva sólové nástroje.

Anketa Album roku 2023 – druhá desítka

krajina-ro_mlhoviny_obalCDPodívejte se na první výsledky ankety Album roku 2023.

Témata Jak se vám líbí

Hansen_studio_2024Podívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web

Darujte Proglas!