Ohlédnutí za V. J. K. Tomáškem

Ohlédnutí za V. J. K. Tomáškem

V rámci Roku české hudby si 17. dubna 2014 připomeneme další jubileum: 240. výročí narození Václava Jana Křtitele Tomáška.

Známý český pedagog, klavírista a v neposlední řadě skladatel Václav Jan Křtitel Tomášek se narodil 17. dubna roku 1774 ve Skutči v rodině zchudlého pláteníka a amatérského vesnického muzikanta. Rodiče by mu vzdělání nemohli dopřát. Měl však dva starší movité bratry – Antonína Františka, který byl děkanem ve Skutči, a Jakuba vrchnostenského úředníka v Praze. Důležitou osobností Václavova mládí byl také hrabě Wallis, který chlapci umožnil studium na jezuitském gymnáziu v Jihlavě, kde díky svému krásnému altu zpíval i v minoritském klášteře. Později ve studiu pokračoval v Praze, kde se věnoval logice, fyzice a filosofii a vystudoval práva. Vedle toho se jako samouk naučil výborně hrát na klavír, který byl zpočátku jeho koníčkem. Později se ve hře i v kompozici zdokonalil u Jana Ladislava Dusíka. Takto všestranně vzdělaný se lehce pohyboval v šlechtických kruzích i v hudebním světě, kde měl mnoho přátel. Jmenujme alespoň Josefa Haydna, Ludwiga van Beethovena, Františka Palackého, Františka Ladislava Čelakovského či Johanna Wolfganga Goetha. Když mu bylo 32 let, přijal jej do svých služeb a do svého domu jeho žák hrabě Jiří Buquoy, který mu dal velkou volnost a zabezpečil jej doživotní rentou. V té době již Tomášek pilně komponoval jak komorní, tak také orchestrální a duchovní díla. V padesáti letech se oženil a odstěhoval se do vlastního bytu, kde přijímal mnohé evropské osobnosti té doby. Ve stejném roce (1824) si v Praze otevřel vlastní hudební ústav, ve kterém vychoval řadu vynikajících pianistů a hudebních skladatelů. Přezdívalo se mu “hudební papež” nebo někdy také “hudební dalajláma”. Přestože od svých žáků, které si pečlivě podle talentu vybíral, bral vysoké honoráře, nikdy nezapomněl na své chudé začátky a nemajetné mimořádně talentované žáky učil zadarmo. Za 76 let svého života napsal mnoho koncertních a symfonických děl, k nímž se řadí písně na české texty i na německé texty Johanna Wolfganga Goetha. V klavírní tvorbě vytvořil důležitý most mezi klasicistním a romantickým stylem, čímž položil základ pro klavírní tvorbu Franze Schuberta a Fryderika Chopina. Dodnes si velký význam uchovala také jeho duchovní díla – především Missa solemnis C dur, Requiem c moll a Te Deum.

Ze 114 Tomáškových skladeb si den před výročím ve středu 16. dubna 2014 v rámci polední Hudební siesty poslechněme klavírní "Eklogy" a tři ukázky z Missy solemnis – Kyrie, Credo a Agnus Dei.

Hudební výlet do Pobaltí

JUUK_MulkaStabule_obalCDVydejte se s námi za hudbou Litvy, Lotyšska a Estonska.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Francie

kiledjian_the-otium-mixtapeZveme vás na hudební výlet do Francie.

Tri Nguyen – sólo pro dva nástroje

nguyen-tri_duos-aloneVietnamský hudebník Tri Nguyen natočil album pro dva sólové nástroje.

Anketa Album roku 2023 – druhá desítka

krajina-ro_mlhoviny_obalCDPodívejte se na první výsledky ankety Album roku 2023.

Témata Jak se vám líbí

Hansen_studio_2024Podívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web

Darujte Proglas!