Lidová muzika z Chrástu oživila zapomenuté písně českého Stříbrska

Dne 20. října 2012 bude v plzeňském Divadle Alfa slavnostně představeno nové CD folklórního souboru Lidová muzika z Chrástu nazvané „Sulislavskej kostelíčku“. Nahrávka z produkce vydavatelství AVIK přináší známější i zcela zapomenuté písně z tzv. českého ostrůvku u Sulislavi.

Na úpravách a výsledné podobě natočených písní se mimo mladých muzikantů podíleli také mnozí hosté, od respektovaných folkloristů přes klasické muzikanty až po kytaristu Michala Röhricha nebo stříbrského rodáka, bubeníka Pavla Plánku. Na projekt Obnova a prezentace lidových písní českého Stříbrska přispěl z programu na podporu spolkové činnosti Plzeňský kraj.

Projekt připomíná tradici českého osídlení v Sulislavi a v dalších obcích na Stříbrsku, kde se až do 20. století udržela česká menšina v obklopení většinovým německým obyvatelstvem. Díky tomuto stavu a odlehlosti regionu se v těchto obcích dochovaly mimořádně hodnotné prvky lidové kultury, včetně specifických písní, tanců, zvyků a nářečí. Převážná většina sulislavských písní, sebraných na počátku 20. století sběratelem Jaroslavem Bradáčem a v poválečných letech sběrateli z Národopisného muzea Plzeňska, nikdy nevyšla tiskem a je dodnes uchovávána v rukopisech ve fondu Etnologického ústavu Akademie věd v Praze a v Národopisném muzeu Plzeňska. Díky projektu chrásteckého souboru se mnohé z těchto písní dočkají znovuobjevení, často po desítkách let od svého zapsání.

Folklórní soubor Lidová muzika z Chrástu je tvořen především žáky a absolventy základní umělecké školy v Chrástu. Kapela prezentuje lidové tradice vždy s důrazem na současného diváka. Ve svých vystoupeních proto často experimentuje, ať už v repertoáru nebo v nástrojovém složení. Také na CD „Sulislavskej kostelíčku“ zazní v několika písních saxofon, perkuse a elektrická kytara, najdeme zde ale také nahrávky s klavírem, a samozřejmě nechybějí tradiční lidové instrumenty, jakými jsou dudy, vozembouch nebo famfrnoch. Při výběru písní a přípravě materiálů bylo přihlíženo k informacím pana Rudolfa Hrušky (1919-2011), sulislavského kronikáře a knihovníka, člena poválečného souboru písní a tanců ze Sulislavi.

Mimo plzeňského koncertu budou písně českého Stříbrska prezentovány i na dalších vystoupeních na Plzeňsku, a také přímo ve Stříbře a v Sulislavi. Soubor Lidová muzika z Chrástu představí lidovou kulturu českého Stříbrska na říjnovém koncertu v rámci cyklu Folklórní regiony Čech, Moravy a Slezska, který pořádá Národopisné oddělení Národního muzea v Letohrádku Kinských v Praze na Smíchově. Folklórní CD „Sulislavskej kostelíčku“ bude k dispozici jak ve Stříbře a v Sulislavi, tak v rámci katalogu hudebního vydavatelství AVIK.

Písně českého Stříbrska jsou svojí různorodostí a kvalitou nezpochybnitelnou součástí české lidové kultury. Mimo úzký okruh odborníků-folkloristů jsou ale zatím prakticky neznámé. Dlouhodobým cílem celého projektu je přispět ke zviditelnění tradic tohoto méně známého etnografického regionu Plzeňska.

Hostem slavnostního koncertu v plzeňském Divadle Alfa, kterým tento projekt vyvrcholí, bude Cimbálová muzika Pramínky z Kopřivnice.

Více informací najdete na adrese: www.chrlis.cz.

Hudební výlet do Pobaltí

JUUK_MulkaStabule_obalCDVydejte se s námi za hudbou Litvy, Lotyšska a Estonska.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Francie

kiledjian_the-otium-mixtapeZveme vás na hudební výlet do Francie.

Tri Nguyen – sólo pro dva nástroje

nguyen-tri_duos-aloneVietnamský hudebník Tri Nguyen natočil album pro dva sólové nástroje.

Anketa Album roku 2023 – druhá desítka

krajina-ro_mlhoviny_obalCDPodívejte se na první výsledky ankety Album roku 2023.

Témata Jak se vám líbí

Hansen_studio_2024Podívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web

Darujte Proglas!